Jozef Selep

Rozhovor s iniciátorom petície za vypísanie referenda za odvolanie starostu Chorvátskeho Grobu.

Jozef SelepJozef Selep (Zdroj: Robert Kaffan)

Dôvody petície sú už Grobanom známe, otázka však je, či si starosta nezaslúži, aby svoj mandát dokončil a potom mu občania vystavili účet vo voľbách?

Súhlasím s tým, že starosta dostal mandát na celé funkčné obdobie a uvedomujem si, že referendum môže obci spôsobiť zbrzdenie niektorých rozbehnutých projektov. Na druhej strane, starosta a poslanci spolu absolútne nespolupracujú. Výsledkom je v mnohých prípadoch úplné zastavenie rozbehnutých projektov, ako aj stagnácia a nemožnosť rozbehnutia nových projektov, pretože starosta bez súčinnosti zastupiteľstva s ničím nepohne. Zároveň sú niektoré starostove aktivity na hrane zákona. Spomeňme trestné oznámenie pre opravu Triblavinského kanála alebo predbežné opatrenie súdu, kvôli výstavbe školy na Javorovej aleji. Skutočnosťou na vypísanie referenda nie je ale názor pár nespokojných jednotlivcov, ale nedôvera voči práci a konaniu starostu 1250 obyvteľov, pričom starosta vo voľbách dostal zhruba 745 hlasov. To už je jasný signál, nad ktorým by sa mal starosta minimálne zamyslieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Starosta Benčík totiž argumentuje, že je ťažké riadiť obec, ktorá je rozdelená na dve časti, a nielen geograficky...

Myslím si, že je to o neschopnosti prezentovať sa ako starosta celej obce. Je nespochybniteľné, že adekvátna občianska vybavenosť chýba v oboch častiach, akurát v starej časti Grobu je navyše to, čo si tu obyvatelia vybudovali v minulosti pred rokom 1989 vlastnou aktivitou. Chybou je, že starosta sa počas svojho takmer dvojročného mandátu nikdy nesnažil obe časti obce spojiť, nikdy nepredstavil projekt, ktorým by ukázal, že je starosta celej obce. Veď je nemysliteľné, aby na zastupiteľstve povedal, že on nie je obyvateľom Chorvátskeho Grobu, ale Čiernej Vody. Hra na Čiernovoďanov a Starogrobanov je nemiestna, obzvlášť zo strany starostu. Do obecnej kasy sa daňami skladáme všetci. Súhlasím, že Čierna Voda potrebuje školu, ale rovnako škola v starom Grobe potrebuje telocvičňu, nakoľko škola funguje iba na udelenej výnimke bez prevádzkového poriadku, čo ohrozuje jej budúcnosť. Otázka školy sa pritom netýka všetkých obyvateľov. Veľkým problémom sú kapacity škôlky, iných trápi stav ciest, chodníkov, stav kanalizácie, predovšetkým v časti Čierna Voda, v obci chýbajú cyklotrasy. Chcem tým povedať to, že sa nedá robiť jednu vec na úkor všetkých ostatných a rovnako sa dajú robiť veci pre obe časti vyvážene, ak je cieľom obe časti spájať a nedeliť.

SkryťVypnúť reklamu

Teoreticky starostu odvoláte, a čo potom, budete za starostu kandidovať Vy?

Minimálne na to prechodné obdobie do komunálnych volieb budem kandidovať, a to z jedného dôvodu. Chcem ľuďom dokázať, že je možné komunikovať s poslancami, s kritickými obyvateľmi, je možné obe časti spájať a je možné pre túto obec pracovať tak, aby starosta niečo dokázal. Nechcem na tejto obci ryžovať, už teraz robím veľa vecí ako dobrovoľník. V prípade, že by som sa stal starostom, pre celé prechodné obdobie budem funkciu starostu vykonávať iba za základný plat. Starosta musí sledovať v prvom rade záujmy obce a nie svojho bankového konta.

Otázka školy je na stole niekoľko mesiacov, existuje predbežné opatrenie súdu, obec možno príde o dotácie. Lenže školu treba, tak ako ďalej?

SkryťVypnúť reklamu

Výstavbu školy na Čiernej Vode považujem za základnú prioritu. Osobne si myslím, že obec má pozemok na výstavbu školy (v lokalite Promcen pozn. red.), ktorý jej patrí, na ktorý má všetky povolenia a pridelené dotácie.V procese územného a stavebného povolenia v tejto lokalite vyvstali otázky obmedzených možností napojenia areálu školy ako sú prekládka vodovodu, obmedzené napojenie na verejnú kanalizáciu, realizácia etapovitosti okružnej križovatky alebo dodatočnej potreby protihlukovej steny, ktoré starosta zdôvodnil ako vynútené náklady pre obec a tieto boli pre starostu určujúce na zmenu lokality výstavby školy. Na viacerých fórach zastupiteľstvách a komisiách obce v otázkach týchto obmedzení, vo väzbe na vynútené náklady pre obec, ako aj možnosti korekcie protihlukovej steny, developer lokality Promcen viackrát deklaroval svoje záväzky bez ich prenesenia na obec. Na základe toho považujem pri písomne preukázateľných záväzkoch za logické a dôvodné v tomto projekte pokračovať a začať stavať. Ohľadom dotácií, jednoznačne treba žiadať ministerstvo o predĺženie ich platností.

Vo Vašich argumentoch sa objavuje tvrdenie, že starosta protežuje jedného developera Starland, on oponuje, že Starland je jedným z tých zodpovednejších a naopak ovplyvňovaní developermi sú opoziční poslanci. Vaše meno bolo viackrát spájané s podnikateľom Štefanom Sládečkom

Ešte v roku 2010 zbieral súčasný starosta ako aktívny obyvateľ podpisy pod petíciu, aby sa na súčasných pozemkoch Starlandu, vtedy Gruntu, nestavalo 30-tisícové sídlisko a požadovali ako petičiari zachovanie celistvosti parku, adekvátnu občiansku vybavenosť so školami. A dnes? V memorande z novembra minulého roku predstavil starosta podmienky Starlandu pre výstavbu školy. Obec zaplatí pozemok, zamení približne dvanásťtisíc metrovú plochu parku lokality Starland, ktorý si tam postaví bytovky podľa vlastného návrhu a z územného plánu vyškrtneme Starlandu naviac ešte dve školy s tým, že územie predefinujeme na výstavbu bytoviek. Okrem toho si obec musí zabezpečiť infraštruktúru nízkeho napätia s trafostanicu. A toto je obraz zodpovedného developera alebo starostu? Je nespochybniteľné a vážim si to, že Starland vybudoval ihrisko Lúčny koník, ešte pred samotnou komerčnou výstavbou, ale rovnako je nespochybniteľné, že k tomu došlo až na základe deklarovaného súhlasu zastupiteľstva, že tú istú plochu v parku, ktorá je podľa mňa oveľa lukratívnejšia, ako tá, kde teraz stojí ihrisko Lúčny koník, si zamenia na výstavbu bytoviek. Považujem to za korektné a obojstranne výhodné, čo už v prípade Memoranda o vzájomnej spolupráci na výstavbu školy žiaľ nebolo. Pre Štefana Sládečka som nikdy žiaden projekt nerobil, nemáme medzi sebou žiadne obchodné vzťahy. Jediné čo ma s ním môže spájať je, že na žiadosť zastupujúcej starostky pred voľbami 2014 som na základe svojej profesie spolupracoval v komisii, kde som kreoval areál školy v Promcene.

Ako developera, ktorý stavia bytovku označil aj Vás.

Na Čiernej Vode staviam so svojou manželkou jeden radový rodinný dom, nie bytovku. Potom by bol developer každý, kto sa rozhodne stavať jeden rodinný dom. Starosta podpísal Stavebné povolenie na tento môj radový rodinný dom podpísala poverená pracovníčka stavebného úradu počas funkčného obdobia súčasného starostu a bolo vyvesené v zákonnej lehote na obecnej tabuli. Ak starosta tvrdí, že staviam bytovku, tak klame. Dokonca ho verejne vyzývam a dávam mu moje povolenie, aby zverejnil všetky dokumenty, ktoré dokazujú, že staviam na Čiernej Vode bytovku.

O Čiernej Vode sa často hovorí ako o paneláku na ležato, kam sa ľudia chodia len vyspať, ako dokážete presvedčiť týchto ľudí, aby sa zaujímali o dianie v obci?

Súhlasím, že problémom Čiernej Vody je anonymnosť. Bežne to funguje tak, že ak do dediny príde niekto nový, musí sa trošku začleniť do komunity, aby nebol na jej okraji. Takto funguje aj stará časť Grobu, ktorá vznikla prirodzeným vývojom. Primäť ľudí z tejto časti, aby sa zaujímali o dianie v obci, aby prišli k referendu bude náročné. V prípade petície je ale pozitívnym signálom, že je pod ňou podpísané aj veľké percento ľudí z Čiernej Vody. Rovnako pozitívne môžem hodnotiť na Čiernej Vode aj anketu ku spojom MHD zo septembra 2015, čo signalizuje, že dotknuté problémy nie sú ľuďom ľahostajné.

Je pravda, že kampaň voči starostovi vedú najmä obyvatelia „starého Grobu,“ pretože sa vám nepáči, že starosta investuje viac energie a financií do rozvoja Čiernej Vody, ktorá tiež potrebuje občiansku vybavenosť?

Dovolím si tvrdiť, že starosta pre Čiernu Vodu nebojuje, dokazuje to akým spôsobom háji Čiernu Vodu. Uvediem jeden príklad. V máji bola obci zaslaná zmena navrhovanej činnosti pre novú lokalitu Hájiček v susedstve s jestvujúcou lokalitou Triangel, kde sa navrhuje zmena oproti pôvodnému plánu, ktorý rátal s výstavbou rodinných domov. V novom návrhu sa uvažuje s podstatnou výstavbou bytoviek. V lokalite by malo žiť zhruba 1320 ľudí, pričom jedinú občiansku vybavenosť tvorí škôlka pre 36 detí, reštauráacia a fitness. Napojenie ciest na nadriadenú cestnú infraštruktúru pritom nie je v súlade s územným plánom, ale počíta s obsluhou cez jestvujúce obytné zóny, čo ešte viac zaťaží predmetné obytné zóny. Bytovky, ktoré sa majú v zóne nachádzať sú rovnako v rozpore s územným plánom aj s EIA-ou, pretože tieto o žiadnej výstavbe malopodlažných bytových domov nehovoria. Okrem toho sa v zmene znížil koeficient pre zeleň, zvýšila sa zastavanosť parciel so znížením minimálnej plochy stavebnej parcely, takže kvalita života v tejto zóne sa zníži po všetkých stránkach. Starosta, ako povoľovací orgán mal všetky zákonné možnosti, aby vyjadril svoje pripomienky, či nesúhlas. Na miesto toho, sme museli takúto zmenu výstavby namietať my, aktívni obyvatelia spolu s urbárnikmi. Vďaka nášmu podnetu bude musieť tento projekt opäť prejsť veľkou EIA-ou. Preto sa pýtam, prečo taký uvedomelý starosta neurobil v tomto smere nič, keď deklaruje, že bojuje za Čiernu Vodu a povoľuje výstavbu napriek tomu, že tu nie je dostatočná občianska vybavenosť?

Vo svojom vyjadrení starosta hovorí, že kampaň proti nemu vedú najmä tí, ktorí neuspeli v komunálnych voľbách. Viete Grobanom dokázať, že z Vašej strany nejde len o nenaplnené ambície?

Ešte pred voľbami ma pán Benčík oslovil na spoluprácu. Odmietol som, pretože som ho nepoznal, aj keď jeho program mi bol sympatický. Do kampane som šiel sám a verejne som deklaroval, že aj keď nebudem zvolený, budem aktívny pre dobro obce, a to plním. Starosta popiera všetky dobrovoľné aktivity, ktoré pre obec vykonávame. Spomeniem aspoň, že som prerobil nezmyselne drahý plán na nadstavbu školy v starom Grobe. Rovnako zadarmo sme s ďalším aktívnym obyvateľom spracovali projekt na úpravu priestorov pre škôlku v Monare (nákupné centrum na Čiernej Vode pozn. red.). Autorizoval som zameranie na dom smútku a klubový dom a nezobral som za to ani cent. Zúčastnil som sa brigády na úpravu ihriska Monar centra pre potreby škôlky, pričom tá bola následne prístupná iba pre deti zo škôlky, takže moje deti sa tam pohrať nemôžu. Preto hovoriť o aktívnych obyvateľoch, ako o niekom, kto chce prebrať moc a nebrať na zreteľ, že sme so starostom spolupracovali a dlho sme ochotu na spoluprácu mali, považujeme za neprijateľné. Dobrý a slušný štatutár by si takúto prácu vážil. Spomeniem aj to, že sme obec zachránili od nezmyselného úveru na 200-tisíc. Od poslancov starosta chcel, aby schválili tento úver a investíciu bez toho, aby boli riadne oboznámení s podkladmi. Vtedy argumentoval slovami, že „snáď si veríme.“ My sme vtedy ostro vystúpili na zastupiteľstve a vysvetlili, že by bolo nezodpovedné, aby poslanci niečo také schválili. Vďaka nám sa podarilo presunúť schvaľovanie do komisií, kde sme odprezentovali celú analýzu, nakoľko sa ukázalo, že starosta si z auditu 50 strán prečítal iba tu poslednú. Po jasných argumentoch starosta stiahol svoj návrh z rokovania.

Približne vieme, aké sú Vaše plány, keď bude referendum úspešné. Ale čo ak nebude, stiahnete sa alebo budete vo svojich aktivitách pokračovať?

Ak sa nepodarí referendum, dávam obyvateľom verejný prísľub, že finančný náklad, ktorý obec zaplatí za referendum, si odpracujem na dobrovoľných projektoch. Nie však na takých, ktoré mi stanoví starosta. Budú to projekty, ktoré vyplývajú z mojej profesie. Mám na mysli úpravu projektovej dokumentácie pre dom smútku v starej časti Grobu, a pre Čiernu Vodu navrhnem na obecných pozemkoch zmysluplnú občiansku vybavenosť a dotiahnem to do štádia projektového riešenia. Čo sa týka môjho stiahnutia, to záleží od výsledku. Ak sa zúčastní referenda menej ľudí, ako sa nám podpísalo pod petíciu, budem považovať našu aktivitu za zbytočnú a z ďalších aktivít v obci sa stiahnem. Ak sa bude účasť na referende blížiť k 50 percentám, budem považovať našu aktivitu za žiaducu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Senec

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
  1. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  4. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  5. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  6. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  7. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 433
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 978
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 700
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 194
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 516
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 117
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 718
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Senec - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Senec

Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


„Deti mi prevrátili priority naruby, no naučili ma efektivite,“ vraví Adam Ďurica.

Koncerty vypredáva na Slovensku i v Česku.


Ján Janočko 2
Ilustračné foto

Ide o podporu ochrany životného prostredia a rozvoja vidieka, kultúry, mládeže, športu a zdravotníctva.


TASR
Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Bála sa, že neuvidí vyrastať svoje deti.


3
  1. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  4. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  5. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  6. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  7. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 433
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 978
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 700
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 194
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 516
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 117
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 718
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu