SENEC. Regionálna V snahe pomôcť zmodernizovať verenú správu v Moldavsku podalo pomocnú ruku aj mesto Senec. Cieľom projektu „Budovanie kapacít miest v oblasti integrovaného mestského plánovania v regionálnom kontexte,“ je priblížiť sa vo vedení samospráv európskym štandardom a uľahčiť tak život svojim obyvateľom, či zlepšiť podnikateľské prostredie.
Vzájomná spolupráca medzi mestom Senec, Regionálnou a rozvojovou agentúrou Senec- Pezinok a Moldavskom trvá už dva roky. Keďže senecký región patrí medzi najvyspelejšie na Slovensku svoje skúsenosti môže ponúknuť aj krajinám snažiacim sa priblížiť k EÚ.
Už od roku 1998 platí Dohoda o partnerstve a spolupráci medzi Moldavskom a EÚ, ktorá má podporovať rozvoj vzťahov s EÚ, demokracie a ekonomiky. Júnová návšteva zástupcov mesta a RRA Senec- Pezinok v Moldavsku sa rovnako niesla v podpore rozvoja a prehlbovaní spolupráce. Po podpise zmluvy sa už v poradí piatym partnerským mestom Senca stalo moldavské Ialoveni.
Moldavsko je prevažne poľnohospodárska krajina, aj strojársky priemysel sa sústreďuje na výrobu pre poľnohospodárstvo, jeho ekonomika sa považuje za najzaostalejšie v Európe. Najväčším obchodným partnerom krajiny je Rusko, ktoré si tu udržiava stále veľký vplyv.
Azda najväčší problém pre krajinu je odštiepený región Podnestersko. Napriek tomu, že krajinu od roku 1992, keď vyhlásila samostatnosť nikto neuznáva, vláda v Kišiňove na ňu nemá prakticky žiaden dosah. V referende v roku 2006 sa väčšina jeho obyvateľov vyjadrila za úplné odtrhnutie od Moldavska a pričlenenie k Rusku, ktoré nad krajinou drží ochrannú ruku.