VEĽKÝ BIEL. Do medzinárodného podujatia Noc múzeí a galérii sa tento rok prvýkrát zapojí aj barokový kaštieľ vo Veľkom Bieli (okr. Senec) s predstavením Thurzov bláznivý nápad. Ako ďalej agentúru SITA za organizátorov informoval Michal Lukáč, expedícia z minulej doby do súčasnosti sa uskutoční v sobotu 21. mája o 19:00, 20:00 a 21:00 v podaní členov Divadelnej skupiny teatro ORLUS.
Thurzo dostane bláznivý nápad
Výťažok zo vstupného venujú na záchranu kaštieľa vo Veľkom Bieli. Premiéra divadelného predstavenia Thurzov bláznivý nápad bude v tzv. Trinástej komnate kaštieľa Veľký Biel. Predstavenie bude o netradičnom nápade, ktorý sa zrodil v hlave Juraja Thurza. Aby ho mohol uskutočniť, bude musieť preplávať z druhého sveta do našej prítomnosti. Pretože to nie je ľahká úloha, zobral si so sebou na pomoc postavy zo slovenskej i svetovej minulosti. A to nielen skutočné, ale i bájne. Rakúsky arcivojvoda František Jozef I., rímskonemecký cisár Rudolf II., Alžbeta Báthoryová, Mária Antoinetta, Madame de Pompadour a mnoho ďalších osobností prinesú históriu a nový pohľad na súčasný život Slovákov.
História kaštieľa Veľký Biel sa začala písať v roku 1719. Jeho majiteľom bol gróf Žigmund Csáky, ale spravoval ho jeho brat arcibiskup Imrich. Celú stavbu kaštieľa orientovali na kalendárne prvky a počty. Tento štvorkrídlový pamiatkový objekt s pôvodne anglickým parkom mal toľko okien, koľko bolo dní v roku, miestností, koľko týždňov má jeden rok a mal sedem brán ako počet dní v týždni. Kaštieľ obývali už v roku 1724 a úplne ho dokončili v roku 1732. Do polovice 18. storočia slúžil ako miesto výučby etikety, filozofie a humanitných vied mladých chlapcov, pážat z okolitých grófskych rodín, neskôr bol sídlom grófa Sifkovitsa a následne grófa Dadányiho. Zlomovým obdobím pre toto šľachtické sídlo bola druhá svetová vojna.
Akcie v kaštieli prispievajú k jeho záchrane
Vojaci rozobrali krov kaštieľa a prepadla sa jeho strecha. Po vojne v roku 1953 začali s jeho obnovou. Počas novodobej histórie prešiel rukami mnohých vlastníkov, využívali ho ako domov dôchodcov a neskôr ako ústav pre mentálne postihnuté ženy. Od roku 2006 kaštieľ chátral. V súčasnosti sa do neho dá dostať len počas organizovaných akcií.
Noc múzeí a galérií sa koná na Slovensku a v ďalších krajinách Európy pri príležitosti 18. mája - Medzinárodného dňa múzeí. Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí (ICOM, International Council of Museums) v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Podporiť význam
Medzinárodného dňa múzeí si pred jedenástimi rokmi dala za cieľ aj francúzska iniciatíva, ktorá stála pri vzniku Nuit européenne des musées (Európska noc múzeí) pod patronátom Rady Európy. Podujatie má prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.