BRATISLAVA. Mestá a obce väčšinou pomáhajú pri verejných brigádach, niektoré dokonca zapájajú pracovníkov z radov dlhodobo nezamestnaných. Ako ďalej vyplýva z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), výsledky ktorého agentúre SITA poskytol jeho hovorca Michal Kaliňák, samosprávy v rámci brigád zabezpečujú pre obyvateľov pracovné prostriedky či náradie, ale aj zvoz a likvidáciu odpadu.
Upratovanie propagujú na webe a v obecnom rozhlase
Ďalšou formou pomoci pri verejných brigádach zo strany miest a obcí je napríklad propagácia akcie v miestnom rozhlase alebo na webovej stránke. Časť samospráv pomáha i priamou finančnou podporou.
"Akousi predzvesťou prichádzajúcej jari je v mestách a obciach rozmiestňovanie veľkoobjemových kontajnerov, či upratovacie brigády. Veľkú pozornosť však treba venovať tomu, čo je dovolené, ale aj tomu, čo je zakázané.," upozornil Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska.
Vypaľovanie trávnatých porastov je podľa neho priamym porušením zákona a "v žiadnom prípade to nemožno považovať za spôsob čistenia zelených plôch." Prísne zakázané je i ukladanie odpadu na miesta, ktoré na to nie sú určené.
Samosprávy sú povinné rozmiestňovať kontajnery
Samosprávy sú podľa zákona o odpadoch povinné "zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov a oddelene zbieraných zložiek komunálneho odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia." To sa ale podľa Michala Kaliňáka nevzťahuje na obec, ktorá má menej ako päťtisíc obyvateľov a na jej území je zriadený zberný dvor.
"Aj preto samosprávy v tomto období rozmiestňujú na svojom území veľkoobjemové kontajnery, do ktorých môžu obyvatelia počas jarného upratovania uložiť objemný odpad, ako je napríklad nepotrebný či poškodený nábytok. Práve táto pomoc v nemalej miere prispieva k zamedzeniu vytvárania nelegálnych skládok," vysvetlil pre agentúru SITA.