Samosprávy radšej organizujú zhromaždenia občanov ako referendá. Viac ako 52 percent samospráv za ostatných desať rokov uplatnilo zhromaždenia
BRATISLAVA. Mestá a obce organizujú na prerokovanie obecných vecí skôr zhromaždenia občanov ako miestne referendum, agentúru SITA informoval hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.
"Napriek tomu, že komunálna legislatíva iba jednou vetou upravuje zhromaždenie obyvateľov obce, viac ako 52 percent samospráv za ostatných desať rokov uplatnilo tento spôsob spolurozhodovania," vysvetlil. Zákon o obecnom zriadení uvádza, že obecné zastupiteľstvo môže na prerokovanie obecných vecí zvolať zhromaždenie obyvateľov obce alebo jej časti. Napriek tomu, že v zákone je tento inštitút upravený len jednou vetou a je vecou samosprávy, či ho bude využívať a akým spôsobom ho upraví, nedávny prieskum ZMOS-u poukázal na záujem samospráv o jeho využívanie.
Na názor občanov sa radšej pýtajú na zhromaždeniach
Z prieskumu tiež podľa Kaliňáka vyplynulo, že samosprávy sa snažia zaviesť vlastné pravidlá na vykonávanie zhromaždenia obyvateľov obce. "Zhromaždenie obyvateľov obce je spôsob prerokovania vecí verejných, ktorého podmienky si môže každá obec určiť vo svojom dokumente, a to podľa vlastného uváženia," poznamenal. Z prieskumu združenia, ktorý robili vlani na jeseň na vzorke 202 respondentov, ktorá zahŕňa 341 304 obyvateľov, vyplýva, že 52,2 percenta respondentov za ostatných desať rokov realizovalo zhromaždenie obyvateľov obce. Ďalších 14,8 percenta samospráv uviedlo, že majú schválené všeobecne záväzné nariadenie, zásady, prípadne iný dokument, v ktorom sa upravujú podmienky na vykonávanie zhromaždenia a 44,6 percenta takýto dokument pripravuje.
Prieskum takisto ukázal, že výsledok zhromaždenia občanov zastupiteľstvo akceptovalo v 81,7 percentách, 15,4 percenta respondentov uviedlo, že výsledok zhromaždenia zastupiteľstvo akceptovalo čiastočne a 2,7 percenta samospráv, že závery neakceptovalo. Na otázku "Ak ste organizovali zhromaždenie obyvateľov obce, konalo sa na jej celom území alebo vo výbore mestskej časti, prípadne vo vybranej lokalite?" odpovedalo 93,3 percenta respondentov, že zhromaždenie organizovali na území celej obce, 4,8 percenta vo vybranej lokalite a 1,9 percenta na území mestskej časti.
Referendá sú zriedkavé
Miestne referendom za desať rokov organizovalo 7,1 percenta samospráv. "To znamená, že samosprávy majú omnoho väčšízáujem a priestor na aktívnu spoluúčasť obyvateľov na správe vecí verejných v medzivolebnom období práve takýmto spôsobom. V porovnaní s obecným referendom je tiež možné konštatovať, že obce sú viac naklonené organizovaniu zhromaždenia obyvateľov, ktoré je finančne, organizačne a technicky menej náročná forma občianskej participácie," uzavrel hovorca Združenia miest a obcí Slovenska.