CHORVÁTSKY GROB. V utorok 9. februára sa v miestnej časti Čierna Voda konalo slávnostné poklepanie základného kameňa novej školy. Tá by už v septembri mala byť k dispozícii pre žiakov z neustále rozrastajúcej sa obce.
Aj keď si nutnosť ďalšej školy v obci uvedomuje asi každý z jej obyvateľov, miesto, kde bude napokon stáť je jablkom sváru medzi niektorými poslancami a starostom.
Pôvodne mala totiž škola stáť v centre Čiernej Vody v lokalite Promcen. Podľa starostu Radovana Benčíka by však rôzne technické prekážky výstavbu nielen skomplikovali a predĺžili, ale aj predražili.
„Pozemok v pôvodnej lokalite obec kúpila za dobrú cenu a určite ho plánujeme zhodnotiť, v budúcnosti by tam mala stáť ďalšia materská škola. Lenže v tomto prípade nás tlačí čas a práve preto je Javorová Alej lepším a lacnejším riešením,“ povedal starosta. Dotácia od Úradu vlády a Ministerstva školstva je totiž časovo viazaná a škola musí byť do septembra hotová. Dodáva, že Promcene by okrem problémom so sieťami, ktoré vedú cez pozemok, museli postaviť protihlukovú stenu. Nakoniec kvôli dodržaniu ochranného pásma by museli celý areál zmenšiť.
Starosta vraj nekomunikuje
V prípade, že termín výstavby nestihnú má starosta v zálohe plán B. „Už som predbežne oslovil školy vo Svätom Jure, v Pezinku a v ďalších obciach, dokázali by našich žiakov dočasne umiestniť, zvažoval som aj prenájom dočasných priestorov a podobne, ale dúfam, že to stihneme a plán B nebude treba,“ povedal
K otázke vrátenia dotácie vyše 750-tisíc eur sa stavia podobne. Hovorí, že v prípade, ak školu nestihnú dokončiť včas sa bude snažiť vyrokovať ďalšie predĺženie termínu, aby obec peniaze nemusela vrátiť.
Opačný názor majú niektorí poslanci obecného zastupiteľstva. Bývalá zástupkyňa starostu Dana Michálková považuje analýzu, podľa ktorej je umiestnenie školy v Javorovej Aleji výhodnejším riešením za nepresnú a účelovú. V interpelácii, ktorú nespokojní poslanci zaslali starostovi požadujú viac informácií. „S nami poslancami a občanmi starosta vôbec nekomunikuje. Na všetky naše výzvy, aby nám dal potrebne informácie, vôbec nereaguje. Pritom však preukázateľne robí kroky smerujúce k výstavbe školy na pozemku, ktorý obec ani nevlastní,“ napísala vo vyjadrení Michálková.Ďalej dodáva, že jediné dokumenty ohľadom školy, ktorými poslanci disponujú je jedna tabuľka a emotívne emaily.
Kto má vlastne pravdu?
V interpelácii starostu vyzývajú, aby rozhodnutie kde bude škola stáť ešte prehodnotil. V lokalite Promcen totiž obec vlastní pozemok, kde mala pôvodne škola stáť, okrem toho má pre túto variantu vypracovanú projektovú dokumentáciu a platné stavebné povolenie.
Na otázku či by v Promcene stihli postaviť školu do septembra aj kvôli časovo viazanej dotácii odpovedala, že časovú viazanosť dotácie považuje za nepravdivú.
Podľa starostu však v tomto prípade ide o účelové tvrdenie, poslankyne, ktorá nezvládla svoje odvolanie z funkcie vicestarostky. Naopak Michálková oponuje tým, že z funkcie ju starosta odvolal preto, že mala na celú vec rozdielne názory, ktoré neváhala prezentovať verejne .
Na webe chorvatania.sk, kde sa často objavujú príspevky poslancov a občanov, ktorý so starostom nesúhlasia, sa dokonca objavili informácie, že starosta zneužíva svoju funkciu.
Podľa nich na výstavbu školy nemá mandát, pretože hlasovaním z 1. decembra schválili iba to, že so spoločnosťou Starland, ktorá vlastní pozemky pod školou môže rokovať o kúpe pozemku. Medzi ďalšie argumenty nespokojných poslancov a obyvateľov patrí aj to, že stavebné povolenie v súčasnosti platí len pre výstavbu základov. A v konečnom dôsledku pozemok pod školou obec ešte nevlastní.
Pre poriadok však uvádzame, že stránku chorvatania.sk prevádzkuje spoločnosť MCST, a.s., ktorá vlastní pozemky v pôvodnej lokalite. A v jej dlhodobom záujme bolo, aby škola stála práve tam.
Starosta Benčík všetky podozrenia odmieta. Nezhody kvôli výstavbe školy sú podľa neho dôsledkom snáh developerov, ktorí sa stále, tak ako v minulosti, snažia riadiť chod obce. Ako dodáva nedokážu sa zmieriť s faktom, že on ako starosta pozerá na záujmy obyvateľov a nie developerov
Na jednom sa zhodnú, „školu treba ako soľ“
Napriek všetkým nezhodám škola je pre obec nutnosťou, pomôže nielen rodičom, ktorí dnes svoje deti vozia do škôl v okolitých mestách a obciach. Ale v konečnom dôsledku pomôže aj týmto školám.
Pri poklepávaní základného kameňa starosta povedal, že práve škola urobí z anonymného satelitu Bratislavy plnohodnotnú obec.
Ako sme už spomenuli, na výstavbu školy prispelo nemalou sumou aj Ministerstvo školstva a Úrad vlády.Pôvodne mali prísť zástupcovia oboch inštitúcií aj na slávnostné poklepanie základného kameňa.Pre náhlu zmenu programu však svoju účasť odvolal tak premiér ako aj minister školstva.Preto sa symbolického obradu zhostili možno práve tí najpovolanejší, škôlkari, teda budúci žiaci novej školy.