SENEC. Senčanov je stále viac. Tento fakt platí už druhý rok po sebe, aj na začiatku roka 2015 sme informovali, že počet obyvateľov mesta stúpol o 400. Reálny počet obyvateľov je však ešte vyšší, keďže v meste býva množstvo ľudí, ktorí tu nie sú prihlásení na trvalý pobyt. Tento fakt je problémom mnohých samospráv v okolí Bratislavy, keďže tak prichádzajú o peniaze z podielových daní. Tie by mohli využiť na rozvoj mesta a občianskej vybavenosti.
Z rovnakého dôvodu privítali mnohí starostovia aj poslanecký návrh zákona, ktorý by obciam dovolil zaviesť takzvanú daň z rozvoja. Poslanci parlamentu tento zákon koncom novembra aj schválili. To, do akej miery obce novú právomoc využijú uvidíme čoskoro.
Cyklocesty, cesty a diaľnica
Špecifickým problémom v okolí veľkých miest je doprava. V okolí Bratislavy to platí zvlášť. Každá uzávera, nehoda alebo zlý stav cesty spôsobuje dopravný kolaps. V minulom roku bola trpezlivosť obyvateľov Malinova a Zálesia skúšaná trištvrteročnou uzáverou mostu, ktorý obe obce spája. Po rekonštrukcii ho otvorili 7. decembra. Most v susednej Ivanke nebol v takom zlom stave a jeho rekonštrukcia trvala iba mesiac.
Ako alternatívu k automobilovej doprave si čoraz viac ľudí vyberá bicykel. V roku 2015 spojila cyklocesta obce Nová dedinka a Bernolákovo. Obnoviť a zlepšiť cyklotrasu medzi Pezinkom a Sencom sa v lete podarilo nadšencom z Cyklokoalície Pezinok v spoluprácami so samosprávami. Ďalšou cyklocestou, ktorá od konca leta slúži cyklistom je úsek pri obci Rovinka, obec spája s Dunajskou Lužnou a Bratislavou.
Pre odľahčenie dopravy v okolí Senca je stále v štádiu prípravy výstavba privádzača Blatné. Z výstavbou sa malo začať už pred dvomi rokmi, dnes ostáva dúfať, že v tomto roku už naozaj začnú stavať. Obce okolo Bratislavy zasa netrpezlivo čakajú dokončenie celého Bratislavského obchvatu a dostavbu R7. Najmä obyvatelia Dunajskej Lužnej, Rovinky a ďalších obcí by si vydýchli od každodenných zápch.
Dopravnej situácii koncom roka neprospelo ani spustenie ďalšej etapy BID. Jedným slovom by sa nástup nového systému dal označiť ako chaos. Vtipy, že je jednoduchšie kúpiť si auto, ako lístok na BID mnohým zneli ako reálne.
Škôl je stále málo
Rastúci počet obyvateľov, ktorí sa rozhodli vymeniť ruch Bratislavy za bývanie v jej okolí spôsobuje, že mnohé školy v okrese už kapacitne nestačia. Azda najviac to cítia obyvatelia obce Chorvátsky Grob v časti Čierna Voda. Školu tu potrebujú ako soľ. Aj kvôli dotáciám, ktorých využitie je časovo obmedzené musia novú školu na Čiernej Vode postaviť najneskôr do začiatku školského roka. Vtedy by mala privítať prvých žiakov. V minulom roku rozširovali kapacitu školy aj v obci Dunajská Lužná. Nové miesta pre zhruba 200 detí by mali stačiť aspoň na päť rokov. Sedem nových tried a ďalšie priestory pristavili aj v Senci v ZŠ Mlynská. Okrem detí využívajú vynovené priestory aj seneckí seniori, ktorí sa v septembri vrátili do zrekonštruovaného centra.
Niektoré projekty sú nadlhšie
Aj keď sa o obnove seneckej synagógy hovorí už takmer rok, na svoju rekonštrukciu stále čaká. Financovať by ju mal Bratislavský samosprávny kraj, ktorý chce o dotáciu požiadať aj Brusel. Zo synagógy by sa po rekonštrukcii mal stať priestor pre kultúrne podujatia.
Rovnako na obnovu čaká aj kaštieľ vo Veľkom Bieli. Krásna baroková stavba chátra už roky. Vďaka nadšencom však aspoň občas ožíva pri organizácii kultúrnych akcií, najmä divadelných predstavení.
Nielen rekonštrukcie historických objektov, ale aj strategické dokumenty potrebujú svoj čas. Nový územný plán mesta Senec bol témou nejedného zastupiteľstva v minulom roku. Schváliť by ho mali do dvoch rokov.