SENEC. Regionálna rozvojová agentúra Senec – Pezinok pripravila pre zástupcov moldavských samospráv a Ministerstva regionálneho rozvoja štvordňový študijný pobyt.
Prvou zastávkou delegácie bol Senec, 19. októbra sa na Mestskom úrade stretli s primátorom Karolom Kválom a ďalšími zástupcami mesta a agentúry Senec – Pezinok.
Zástupcov moldavskej výpravy zaujímala najmä štruktúra mestskej samosprávy, jej budovanie a jednotlivé kompetencie samosprávy. Dôležitou bola aj téma financovania projektov z fondov EU.
Spolupráca bude pokračovať
Na záver návštevy si delegácia prezrela Park oddychu, Mestské kultúrne stredisko a múzeum. Ďalším pokračovaním projektu bude novembrové Moldavsko-Slovenské fórum v Moldavsku. Obe strany zosumarizujú skúsenosti zo spoločnej spolupráce, pri odovzdávaní skúseností a zavádzaní európskych štandardov v oblasti miestneho rozvoja.
Krajina bývalého Sovietskeho Zväzu sa už dlho snaží priblížiť k Európskej Únii a NATO. Už od roku 1998 platí Dohoda o partnerstve a spolupráci medzi Moldavskom a EÚ, ktorá má podporovať rozvoj vzťahov s EÚ, demokracie a ekonomiky.
Zaostalá ekonomika a odštiepený región
Moldavsko je prevažne poľnohospodárska krajina, aj strojársky priemysel sa sústreďuje na výrobu pre poľnohospodárstvo. Jeho ekonomika sa považuje za najzaostalejšie v Európe. Najväčším obchodným partnerom krajiny je Rusko, ktoré si tu udržiava stále veľký vplyv.
Azda najväčší problém pre krajinu je odštiepený región Podnestersko. Napriek tomu, že krajinu od roku 1992, keď vyhlásila samostatnosť nikto neuznáva, vláda v Kišiňove na ňu nemá prakticky žiaden dosah. V referende v roku 2006 sa väčšina jeho obyvateľov vyjadrila za úplné odtrhnutie od Moldavska a pričlenenie k Rusku, ktoré nad krajinou drží ochrannú ruku.