BRATISLAVA. V období od 1. októbra do 15. novembra bude prebiehať každoročná jesenná deratizácia škodcov.
Opatrenie slúži ako prevencia proti vzniku a šíreniu nákazlivých ochorení a ako regulácia populácie škodcov. Tie môžu byť, v prípade premnoženia, pôvodcami alebo šíriteľmi prenosných ochorení ľudí a zvierat, a teda ohrozovať verejné zdravie. Deratizácia na celom území kraja býva nariadená dvakrát ročne, na jar a na jeseň.
Riadená deratizácia je najúčinnejšia
Výhodou celoplošnej deratizácie je, že likvidácia na veľkom území má zabrániť migrácii škodcov z ošetrených území na tie neošetrené. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva je pravidelná celoplošná deratizácia jediným efektívnym nástrojom, ako sa vyhnúť premnoženiu škodcov a problémom, ktoré s ním súvisia.
Obce vykonávajú deratizáciu na verejných priestranstvách a v objektoch, ktoré sú v majetku alebo správe obcí.
Podnikatelia musia deratizovať vo vlastných objektoch, objektoch, ktoré spravujú, kanalizačných a kolektorových rozvodoch, vo všetkých verejne prístupných objektoch a areáloch a tiež v skladoch a na skládkach odpadu. V tomto prípade musí vykonať deratizáciu špecializovaná firma, ktorá má na takúto činnosť oprávnenie
Občania si môžu deratizáciu zabezpečiť svojpomocne
Občania by mali vykonať deratizáciu na pozemkoch a v objektoch v ktorých chovajú hospodárske zvieratá. V pivniciach, komorách, či obytných priestoroch je deratizácia potrebná, len ak sa nájdu stopy po škodcoch. Občania môžu deratizovať svojpomocne prostriedkami na likvidáciu škodcov dostupnými v obchodoch.