Na ranči neďaleko Senca bude prebiehať najnáročnejšia westernová súťaž. Jazdci s koňmi budú zdolávať rôzne prekážky.
RECA. Kovboji v klobúkoch a život v konskom sedle, aj o tom bol divoký západ. Jeho atmosféru prinesie na ranč v obci Reca celosvetová súťaž vo westernovej jazde s názvom Extreme cowboy race. V sobotu (25. apríla) sa môžu diváci tešiť na viac ako 25 pretekárov, ktorí budú so svojimi koňmi zdolávať rôzne prekážky.
Po prvýkrát sa tieto preteky konali na Slovensku vlani. Extreme cowboy race je najnáročnejšou westernovou disciplínou. „Zahŕňa to najťažšie zo všetkých westernových disciplín. Z klasickej drezúry je to plynulý chod koňa či jeho bezmedzná ochota prejsť prekážky, z rýchlostných disciplín je to schopnosť dosiahnuť maximálnu rýchlosť a z pracovných disciplín je to schopnosť lasovať,“ vysvetľuje Silvia Árestová z EXCA Slovakia. (Extreme Cowboy Association, pozn. red.)
5X FOTO: ARCHÍV EXCA SLOVENSKO
Súťaží si vo viacerých kategóriách, ktoré sú členené podľa veku a schopností jazdcov. „Samozrejme, každý kto si trúfa, môže skúsiť náročnejšiu kategóriu. Treba však počítať s tým, že sa ich obťažnosť zvyšuje,“ hovorí Silvia Árestová. Ako dodala, jedinečným prispením Slovenska bola iniciatíva na vytvorenie kategórie pre jazdcov s mentálnym či fyzickým postihnutím, a to sa aj minulý rok podarilo.
Súťaž spočíva v zdolávaní rôznych typov prekážok ako mosty, tunely, brody či terénne jamy. Kombinácie prekážok, takzvané patterny, nie sú vopred známe. Jazdci ich dostanú do rúk spolu s predpísaným poradím až v deň pretekov. „Ide o simuláciu situácií, do ktorých sa jazdec s koňom dostávajú vo voľnej prírode,“ vysvetľuje Silvia Árestová. Kombinácie prekážok majú rôznu náročnosť a tvoria ich organizátori pretekov, ktorí nie sú jazdiacimi členmi. Pomýlenie poradia znamená diskvalifikáciu v danom kole.
Prekonanie prekážok sa hodnotí na stupnici od jedna do desať a posudzuje sa z viacerých hľadísk. Jedným z nich je takzvaný horsemanship. „Je to umenie prirodzeného vzťahu medzi jazdcom a koňom. Na pretekoch sa to chápe ako ochota koňa prijímať úlohy od jazdca s čo najmenej viditeľnými pomôckami.“ Hodnotí sa aj kadencia, čiže schopnosť plynulým tempom zdolať nástrahy trate. „Kôň je neustále pod kontrolou a jednotlivé prekážky rieši výhradne na pokyn jazdca, nie samovoľne,“ osvetľuje Silvia Árestová. Ako dodáva, všetko je výsledkom mnohých hodín práce s koňom zo zeme či zo sedla.
Na každú prekážku má jazdecká dvojica stanovený časový limit 30 sekúnd. Trať by mala prejsť do osem minút, aby im čas zlepšil celkové skóre. „Je len na jazdcovi, či si zvolí rýchlejšie ale plynulé tempo, alebo radšej staví na istotu a prejde trať pomalším tempom.“ Pre kone sú najťažšími prekážkami podľa Silvie Árestovej tie, ktoré v nich vzbudzujú strach a ohrozenie. „Je to len otázkou vybudovanej vzájomnej dôvery, ako to dvojice spolu zvládnu. Kôň je plaché zviera, ktoré je lovenou zverou. Je preň prirodzené pred nástrahou utekať. Každý kôň je iný a má iné „skúsenosti“, preto im prekážajú rôzne veci,“ dodáva na záver Silvia Árestová.
O SÚŤAŽI
Extreme cowboy race je pôvodom americká súťažná disciplína. Jej zakladateľom sú Craig Cameron a Bill Cameron. Bill vyrastal v prostredí filmového priemyslu ako syn známeho Denzla Camerona, ktorý trénoval kone pre filmy ako Muž od snežnej rieky či Dobrodruhovia z veľkomesta.
Organizátorom súťaže u nás je Jazdecký klub Horse Diamond. Na Slovensku zastupuje organizáciu Extreme cowboy association, ktorá organizuje preteky v Amerike.