BRATISLAVA. V Dunajskej Lužnej (okrese Senec) sa už deti nebudú učiť v provizórnych podmienkach. Obec dostala do užívania nové modulové priestory s ôsmimi triedami, ktoré sa nachádzajú v areáli základnej školy. V utorok (21. apríla) ich slávnostne odovzdal minister školstva Juraj Draxler. Dunajská Lužná sa pri zabezpečovaní povinnej školskej dochádzky dostala do kritického stavu.
FOTO: TASR
V obci sa viac ako 50 rokov nevybudovala žiadna nová škola. "Za uplynulé štyri roky sa nám podarilo vybudovať základnú i materskú školu. V roku 2011 mala škola 550 až 590 žiakov. Kapacita školy bola na 350 detí, táto budova bola viac ako potrebná,“ potvrdil starosta Štefan Jurčík. V školskom roku 2015/2016 by to malo byť 615 žiakov, v ďalších školských rokoch bude nárast žiakov pokračovať.
Ako povedala riaditeľka školy Iveta Slobodníková, pred vybudovaním nového pavilónu s vynikajúcim technickým vybavením boli obyvatelia nespokojní. Na učebne boli prerobené aj suterénne priestory budovy telocvične, ktoré nespĺňajú hygienické kritériá. Ďalším nutným opatrením bolo zrušenie školského obvodu s obcami Rovinka a Miloslavov, ktoré tvorili 30 percent doterajšieho počtu žiakov. V súčasnosti prijímajú do základnej školy iba žiakov, ktorých rodičia majú trvalý pobyt v obci Dunajská Lužná.
Podľa jej ďalších slov sa kapacita zvýšila o takmer 200 miest. Toto riešenie je na štyri - päť rokov postačujúce. „Nárast obyvateľstva v našej obci je príliš vysoký. Podľa demografických výpočtoch čoskoro budeme potrebovať ďalšie priestory,“povedala. Netajila sa ani tým, že počas výstavby odzneli kritické poznámky. „Bola tu taká averzia proti tomuto typu budovy, nakoľko na Slovensku prevláda názor, že klasická tehlová budova je najlepšia. Pavilón bol postavený za necelých šesť mesiacov. Budovu sme veľmi potrebovali, takže bol to dobrý spôsob,“ zdôraznila. Pripomenula, že po realizácii sa názor kritizujúcich zmenil. Počas zimných mesiacov odskúšali aj kúrenie a žiadne nedostatky nezistili.
Rezort školstva prispel na výstavbu školy sumou 200 tisic eur z celkovej sumy 397 400 eur. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. "Deti sa teraz budú učiť v krásnych, účelových priestoroch, ktoré spĺňajú všetky nielen pedagogické požiadavky, ale aj hygienické, estetické a zdravotné. Domnievame sa, že modulové školy sú riešením ako najlepšie, najlacnejšie a najrýchlejšie postaviť chýbajúcu infraštruktúru na Slovensku," uviedol pri otváraní školy minister.
Ministerstvo školstva v spolupráci s ministerstvom financií a ministerstvom vnútra podporuje výstavbu takýchto škôl už od roku 2013. Draxler pripomenul, že modulové školy boli na začiatku východisko z núdze a riešili školy s dvojzmennou prevádzkou, kde polovica detí navštevuje vyučovanie dopoludnia a polovica popoludní. "Tento problém ostával dlhodobo nepovšimnutý. Nakoniec sa stali projektom, ktorý našiel pozitívnu odozvu na celom Slovensku. Bežne modulové stavby využívajú aj Nemci či Rakúšania, ktorí sa už môžu pochváliť napríklad aj modulovými internátmi," uviedol Draxler.