SENEC. Najhoršie ekonomické ukazovatele za posledných desať rokov, tak zhodnotil uplynulú letnú turistickú sezónu na Slnečných jazerách riaditeľ Správy cestovného ruchu Senec Róbert Podolský. Tá vlaňajšia však bola výnimočné dobrá. V oboch prípadoch zohralo úlohu počasie.
Strata je ešte väčšia, opravovali toalety
Vode a kúpaniu počasie na Slovensku neprialo. Leto sa skončilo podľa riaditeľa 11. augusta. „Zo 62 dní letnej turistickej sezóny sme vyberali vstupné 25-krát.“ Menší počet návštevníkov sa odrazil aj na tržbách.
„V tomto roku sme v rámci vstupného vybrali o 90-tisíc eur menej v porovnaní s minulým rokom,“ povedal na štvrtkovom (30. októbra) zasadnutí mestského zastupiteľstva Róbert Podolský. Ako dodal, zlé počasie ovplyvnilo tržby mnohých stredísk nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
„Správa cestovného ruchu sa zmenila na eseročku, aby hospodárne nakladala s peniazmi a nevyrábala stratu. Tá tu bola v minulom roku a teraz je ešte väčšia,“ povedala poslankyňa Jana Turanská.
Zaujímala sa, prečo vzrástli náklady na mzdy o viac ako 11- -tisíc eur, keď sa pre počasie nevyberalo pri bránach vstupné a neboli tak potrební brigádnici. Podľa riaditeľa sú za tým dva dôvody.
„Zvýšili sa odvody pre študentov o takmer 20 percent. Okrem toho sme od januára svojpomocne rekonštruovali toalety. Robilo na tom päť až šesť našich ľudí. „Jazerá si stále vyžadujú investície,“ podotkol primátor Senca Karol Kvál.
Na ochranu brigádnikov má dohliadnuť SBS-ka
Pokiaľ ide o bezpečnosť, leto na jazerách sa obišlo bez problémov či tragédií. Nikto sa neutopil. V tomto roku sa správa zamerala na falošné permanentky. „Dnes už je technika taká pokročilá, že sa to dá celkom jednoducho,“ povedal Róbert Podolský. V budúcom roku plánujú mená falšovateľov zverejňovať na vlastnej webovej stránke. K počtu takýchto prípadov sa nechcel vyjadriť.
Začali sa tiež objavovať útoky na brigádnikov, ktorí pri bránach vyberajú vstupné. Ide o prípady, keď chce niekto vstúpiť do areálu a odmieta zaplatiť vstupné s tým, že sa chce vo vnútri len najesť alebo sa prejsť. Niektorí ľudia sú agresívni. „Všade sa za vstup do takého areálu platí. Nie je možné skontrolovať, za akým účelom tam človek ide. Návštevníci tam majú k dispozícii toalety, vyhadzujú tam odpadky a aj to pre nás predstavuje náklady,“ vysvetlil Róbert Podolský.
Ako dodáva, permanentka na celú sezónu stojí Senčana osem eur. Tá pre dôchodcov a deti je o polovicu lacnejšia. Tieto ceny platia podľa riaditeľa aj pre obyvateľov obcí, ktoré hraničia s mestom Senec. Pre ochranu brigádnikov zvažujú súkromnú bezpečnostnú službu aj počas dňa pri bránach. „Máme celoročnú SBS-ku, využívame ju však najmä vo večerných hodinách v kempe.“