SENEC. Do škôl v Seneckom okrese by mohla pribudnúť nová učebnica regionálnej výchovy. Región by žiaci mohli spoznávať aj v školských laviciach.
Začali rokovať s riaditeľmi
S projektom regionálnej výchovy prišiel profesor Peter Fedor z Univerzity Komenského v Bratislave. Takýto typ na školách podľa jeho slov chýba, preto sa s tímom odborníkov rozhodol pripraviť trilógiu učebníc, ktorá je určená pre šiesty až ôsmy ročník základných škôl.
„Región môže pôsobiť ako akási modelová vzorka krajiny, životného prostredia, prírodného a kultúrneho dedičstva, historického odkazu či etických hodnôt. Zavedenie regionálnej výchovy do vyučovacieho procesu na školách v Senci a jeho okolí, môže pozitívne ovplyvniť mladú generáciu, a to priamo i nepriamo,“ povedal na septembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Učebnice by mali byť pripravené tak, aby sa s výučbou regionálnej výchovy mohlo začať v nasledujúcom školskom roku. Školy si ich však budú musieť zaplatiť tak, ako iné učebnice. „Začali sme predbežne rokovať s riaditeľmi škôl v Senci a pokračovať budeme v okolitých obciach.“ Zatiaľ to podľa Petra Fedora vyzerá tak, že o školy majú o učebnice záujem.
Tri diely v dvoch jazykoch
Prvý a druhý diel učebnice predstavujú podľa Petra Fedora regionálnu výchovu prostredníctvom spoločenskovedných disciplín s osobitým zreteľom na kultúru, náboženstvo či osobnosti mesta. Tretí diel je ich nadstavbou a je najzložitejší.
„Zameriava sa na pochopenie prírodných súvislostí seneckého regiónu vrátane geologického, paleontologického a geomorfologického vývoja, vzácnych druhov fauny a flóry či reprezentatívnych ekologických systémov tohto regiónu s dôrazom na ochranu prírody,“ popísal.
Špecifikom učebníc je podľa profesora to, že budú v dvoch jazykových mutáciách, v slovenskom a maďarskom jazyku. Ich rozsah nepresiahne 120 strán formátu A4.
Projekt odborne zastrešilo Mestské múzeum v Senci a Univerzita Komenského v Bratislave, zastúpené predovšetkým prírodovedeckou a filozofickou fakultou. Odborným garantom učebníc je Peter Fedor a Gábor Strešňák, vedúci Mestského múzea v Senci.
Na tvorbe učebníc sa podieľalo niekoľko odborníkov. „Je to dôležité najmä preto, aby sa našiel jednotný pohľad. Tak ako je pre Senec a jeho okolie typická jedna príroda, jedno životné prostredie, tak sú tu aj jedny dejiny a história.“ Ako Peter Fedor dodal, nie sú to len odborníci z oblasti vedy, ale aj pedagógovia. „Na tomto projekte sa zúčastňuje množstvo učiteľov, aby učebnica zodpovedala praktickým požiadavkám.“