BERNOLÁKOVO. Hrad Čeklís prebudili v sobotu zo spánku. Občianske združenie, ktoré sa venuje jeho záchrane, ho už druhýkrát zapojilo do celoslovenského podujatia Noc hradov a zrúcanín 2014.
Napínali luky, vrhali sekery
Miesto, kde už piaty rok prebieha archeologický výskum, sa nachádza kúsok za rímsko-katolíckym kostolom. Vyberáme sa k nemu okolo vodárenskej veže, ktorá svojím vzhľadom pôsobí ako súčasť nejakej pevnosti.
Noc hradov a zrúcanín v Bernolákove
Pozrite si fotogalériu >>
Za ňou sa dostaneme k hornému okraju steny, ktorá ohraničuje pôsobisko archeológov. Areál je obohnaný lanom s bordovými vlajočkami. Vstup do tohto priestoru je zakázaný. Po jeho boku sa dá zísť až dole. Z ľavej strany nás zdraví Bratislavský hrad.
Prví návštevníci si už skúšajú streľbu z lukov. Mieria do terčov na líšku a rysa. Šípy niekedy skončia v navezenej hline. Tej by sa archeológovia veľmi radi zbavili, ale pre deti je to teraz ohromný zdroj zábavy.
Záujemcovia si môžu vyskúšať aj hod vrhacou sekerou. Stredovek s mečmi, prilbami, prešívanicami či krúžkovými košeľami sem priviezol Bernolákovčan Ľuboš Diňa. Spolu s manželkou pôsobia už niekoľko rokov v šermiarsko-divadelnej skupine Argyll.
Ako hovorí, za tie roky, čo sa zaujíma o stredovek, sa mu nazbieralo veľa vecí, ktoré sa rozhodol využiť. „Dva roky robíme prezentácie stredovekého života v školách a na rôznych akciách.“ Tých, ktorí splnia zadané úlohy, pasuje Ľuboš Diňa za rytierov. Musia pri tom zložiť aj prísahu.
Prednáška a svetlo fakieľ
Ľudí pribúda, prichádzajú sem najmä domáci. Medzi nimi aj dobrovoľníci, ktorí pomáhajú s vykopávkami. Niektorí sa zastavujú pri stole, kde leží výskumná správa, ktorá mapuje práce v roku 2012, či kópie nájdenej keramiky.
Je už pár minút po siedmej. Na vtedy je plánovaná prednáška, v ktorej má Zdeněk Farkaš z Archeologického múzea v Bratislave predstaviť nálezy z doterajšieho výskumu.
„Keď sme začínali s výskumom, mysleli sme si, že z hradu veľa nezostalo. Brali sme to ako drobnú akciu a nemysleli sme si, že sa to rozrastie do takýchto rozmerov.“
Mnoho vecí archeológovia zatiaľ len predpokladajú. Ako Zdeněk Farkaš hovorí, niektoré sa dokonca vylučujú.
Archeológovia predpokladajú, že hrad vznikol na mieste pravekého opevneného osídlenia. Nájdené fragmenty ukazujú na dobu halštatskú. Stáť tu mohla aj mohyla. Pri kopaní na mieste veže sa dostali dve metre pod pôvodný terén a zachytili priekopu, ktorá bola staršia ako samotný hrad.
„Mohyla sa však s priekopou vylučuje. Z halštatskej, ale ani z inej doby nepoznáme žiadne opevnené osídlenie, ktoré by malo hneď vo vnútri mohylu. Oddelenie sveta živých a mŕtvych bolo v praveku dosť výrazné. Zrejme z obavy nežiaduceho pôsobenia mŕtvych,“ vysvetľuje archeológ.
Pri vykopávkach tiež narazili na ďalšie múry, ktoré sú nejakým spôsobom prepojené na tie odhalené. Kam smerujú, zatiaľ nevedia.
Prednáška končí so západom slnka a Čeklís pomaly zahaľuje tma. Predseda združenia Jaroslav Vokoun si berie zápalky. Pripravené fakle sa jedna po druhej rozhoria a teplým plameňom osvetlia miesto vykopávok.