Pri starej obci vznikol mestský satelit. Spokojná dnes nie je ani jedna časť.
CHORVÁTSKY GROB. Asi kilometer od bratislavských Vajnôr žije v satelitnom mestečku Čierna Voda niekoľko tisíc mladých rodín.
Zlákali ich tam najmä ceny nehnuteľností a dobrá poloha pri hlavnom meste. Oficiálne patria k historickej obci Chorvátsky Grob.
Developeri, samospráva ani štát však k obrovským štvrtiam rodinných a bytových domov nevybudovali infraštruktúru a pôvodná kolabuje.
Ondrej Trubiroha sa s rodinou prisťahoval zo Starého Mesta, teraz do práce pri centre cestuje autom v rannej špičke niekedy aj hodinu.
Táňa zo starej časti Chorvátskeho Grobu hovorí, že jej manžel vezie ráno deti 40 minút do školy v Rači, hoci najproblematickejší vstup do mesta cez Vajnory obchádza cez Svätý Jur.
((b))
Rozdeliť sa nemôžu
Obe časti obce sa najnovšie sporia pre novú školu. Na ulici či v krčmách sa ešte neprejavuje nevraživosť, no výčitky na stav v obci a poslancov sú na oboch stranách.
Každá časť má teraz po päť poslancov a podľa obyvateľov býva problém, aby sa na niečom dohodli. Po jesenných voľbách by Čierna Voda mohla mať sedem poslancov, kým menší Grob už iba štyroch.
„Rozdelenie by zjednodušilo veci, každý by si hrabal na svojom piesočku,“ vraví Trubiroha. „Čierna Voda je jeden z tigrov v dedinách, veľmi rýchlo sa rozvíja, ale potom je problém napríklad so školami.“ Vznik dvoch obcí žiadajú aj starousadlíci z Chorvátskeho Grobu.