DUNAJSKÁ LUŽNÁ. Športoviská na Slovensku je ťažké budovať z jedného vrecka. Ak sa má z viacerých, žiada sa spolupráca.
Zrekonštruovaný štadión v Dunajskej Lužnej približne z polovice (250-tisíc eur) zaplatila Európska futbalová federácia (UEFA) z projektu Hat-Trick, na tú druhú prispelo viacero súkromných investorov (270-tisíc).
FOTO: TASR
3x FOTO: SITA
Dve hracie plochy
Štadión, ktorý má 40 rokov, nezbúrali, ale dali za rok do poriadku, ako sa patrí. Zo starých tribún vyrástli dve pekné miesta s pohodlným sedením pre 500 divákov. Dve hracie plochy sú pre ženský futbal a prípravky akurát. V Dunajskej Lužnej hrá futbal 200 aktívnych členov hráčov a hráčok.
Trénovať na ňom budú podľa potreby rôzne výbery, kluby ich môžu využiť na sústredenia. Od prípraviek až po seniorské tímy. Po celkovom dokončení bude idálnym miestom tiež pre seniorské tímy i väčšie turnaje.
To, čo vzniklo za posledný rok, má desaťročnú históriu malých prác po troške podporených mnohými nápadmi. Tri roky sa pracovalo i vymýšľalo intezívnejšie.
Postupnými úpravami spolu s terajšou rekonštrukciou vyšlo všetko zatiaľ približne na milión eur. Jednorazovo veľa, rozmenené na dlhšie časové obdobie - celkom prijateľné. Pomohli dobrovoľníci i obec.
Budovanie nie je na konci. Pribudne športová hala, hotel, ďalšie detské ihriská i dopravná infraštruktúra.
Klub sa blíži k storočnici
Futbalový klub v Dunajskej Lužnej má 94-ročnú tradíciu. Nie je to ojedinelý zjav na Slovensku. Nezvyčajná je jednotnosť pustiť sa do prác. Iniciatíva ísť do toho vo väčšom vznikla pred troma rokmi. Našli sa sponzori, zväzová pomoc cez európsky projekt.
„Takých chceme na Slovensku uskutočniť ešte okolo dvadsiatky,“ povedal pri slávnostnom otvorení rekonštruovaného športoviska šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Vedúci oddelenia UEFA pre rozvoj národných futbalových zväzov Francúz Thierry Favre nielenže odkryl slávnostnú tabuľu, súčasne pochválil aj rýchlosť, a akou dielo dokončili do súčasnej podoby.
Čerstvý trávnik pred novými tribúnami premiérovo pokrstili futbalistky Slovenska a Dánska do 19 rokov. Zápas sa skončil 1:1.
Projekt HatTrick si vyžaduje spolufinancovanie zo strany klubu, obce či súkromného sektoru. V tom je častý slovenský problém pri budovaní v podstate nenáročných užitočných stavieb pre šport či zábavu vôbec. Kto prispeje do kasy k európskym peniazom tými ďalšími?
Dunajská Lužná má ešte jeden nasledovaniahodný moment – nebúrať, ale obnovovať a modernizovať to, čo už stojí. Nenechať to padnúť.