SENEC. Iuventa Michalovce, Duslo Šaľa, Danlog Partizánske a ŠKP Piccard Senec sú štyri celky, ktoré v aktuálnej sezóne pôsobia v ženskej WHIL-ke. Minulý rok sa zo súťaže z finančných dôvodov odhlásila Nitra a podobný osud môže čakať aj Senec.
Už na začiatku nového ročníka odštartovali Senčanky v okyptenej zostave. Odchádzajúcu manažérku Dášu Škrípovú nasledovali ďalšie hráčky – brankárky Sedláčková, Kudročová a z hráčok to boli Dubajová, Polláková, Weibellová, Báčiková, Vasilenková či Neštická.
Dohoda so Šaľou vraj znela inak
Počas sezóny opustila senecké rady aj Dominika Kodajová, Petra Štetáková, Maike Morsdorf a Michaela Palková. Dlhodobo zranená je Kristína Kupkovičová a Katarína Tučnovičová. V súčasnosti základnú časť súťaže dohrá Piccard len s torzom hráčok, ktoré majú minimálne alebo žiadne skúsenosti s WHIL-kou.
„Každej hráčke som sľúbil, že ak jej príde lepšia ponuka, nebudem ju tu držať. Dominika Kodajová pôjde v Šali výkonnostne nahor a verím, že sa čoskoro prepracuje do základného kádra ženskej reprezentácie. S Petrou Štetákovou sme predlžovali vždy zmluvu s tým, že ak jej príde iná ponuka, pustíme ju,“ povedal predseda hádzanárskeho klubu Piccard Senec František Gábriš.
S predsedom Dusla Šaľa Ladislavom Kovácsom sa vraj dohodli, že za Dominiku Kodajovú prídu do Senca tri hráčky, ktoré v Šali nehrávajú. „Pôvodná dohoda bola, že nám pomôžu už v tejto sezóne, ale napokon mi Kovács povedal, že prídu až v septembri. Niekto ma v tomto prípade podrazil,“ domnieva sa František Gábriš.
Pôsobenie Kodajovej v Šali riešil Ladislav Kovács spoločne s manažérom ŠKP Bratislava Ľubomírom Oroszom, s ktorým mala hráčka podpísanú zmluvu.
Neustále cestovanie ich už nebaví
Napriek viacerým silným ranám, ktoré Piccard Senec v prebiehajúcej sezóne dostal, pokračuje.
„Nemôže to už takto ďalej fungovať. Sezónu určite dohráme do konca, sľúbil som to všetkým družstvám. Čo však bude ďalej závisí od viacerých faktorov. Prvým sú financie. Na dôstojný chod družstva v tejto súťaži potrebujeme na sezónu 75 000 eur. V opačnom prípade budeme opäť len fackovacím panákom,“ tvrdí Gábriš.
Ďalším vypuklým problémom je spolupráca s bratislavským ŠKP, ktoré zastupuje manažér Ľubomír Orosz. „Na zväze som deklaroval, že sa chceme osamostatniť, keďže ŠKP nám neprispieva ani centom na fungovanie nášho družstva.“
Posledným, ale vôbec nie najmenším nedostatkom je chýbajúca športová hala v Senci a neustále cestovanie hráčok. Kým v prvých dvoch ročníkoch WHIL cestovali do Pezinka, v súčasnosti trénujú a hrávajú v Modre.
„Stále cestovanie už nebaví nielen hráčky, ale ani mňa. Od rána sú v škole alebo v práci, potom sa ponáhľajú na tréning a domov prídu večer o desiatej. Čakáme na halu v Senci a veríme, že sa začne čoskoro s výstavbou,“ dodáva predseda hádzanárskeho klubu.
Od Senca závisí celá WHIL-ka
Ak sa Sencu nepodarí dotiahnuť spomenuté veci do úspešného konca, môže sa stať, že sa v budúcom roku neprihlásia do česko-slovenskej súťaže, čo môže znamenať jej zánik, keďže minimálny počet slovenských tímov je stanovený na štyri.
Vedenie zväzu už ponúkalo licenciu aj prvoligovým tímom Interu Bratislava, Nesvadom či Zlatnej na Ostrove. Všetky však túto možnosť odmietli. Pokračovanie WHIL-ky tak do veľkej miery závisí práve od Senca.
„Máme prisľúbenú pomoc od niektorých českých tímov, ktoré chcú, aby sa súťaž zachovala. Taktiež môže vzniknúť spolupráca aj s maďarským Siofókom. Prednedávnom sa nám podarilo zohnať srbskú brankárku Dijanu Kočič, ktorá chytávala za Crvenu zvezdu Belehrad. Na lane máme aj jednu Španielku,“ prezradil František Gábriš.
To, či Senec bude naďalej na hádzanárskej mape WHIL a či vôbec táto slovensko-česká súťaž bude pokračovať sa dozvieme v najbližších mesiacoch. V každom prípade, ak by spoločná liga skončila, bude to veľká strata najmä pre slovenské tímy, ktoré prídu o konfrontáciu s kvalitnými družstvami a ostanú na Slovensku opustené.