SENEC. Slnečné počasie a príjemných desať stupňov prialo tradičnému podujatiu, ktoré každoročne otvára kalendárny rok v Senci. Tesne po obede sa na severnú stranu Slnečných jazier valili húfy rodín s deťmi, aby si vychutnali pohľad na plávajúcich ľadových medveďov.
Kúpačka s Tromi kráľmi
Pozrite si fotogalériu >>
Do takmer päťstupňovej vody napokon vstúpilo 154 registrovaných účastníkov, z čoho bolo sedemnásť nežnejšieho pohlavia. Vekové rozmedzie plavcov sa pohybovalo od pätnástich do sedemdesiatich troch rokov. Okrem domácich ľadových medveďov prišli aj otužilci z Bratislavy, Dunajskej Lužnej, Trnavy, Nitry, Dunajskej Stredy či Novej Bane.
Príjmené jarné kúpanie? Ani náhodou!
Po zaspievaní si hymny otužilcov „My sa zimy nebojíme, nemáme z nej strach, s odvahou si zaplávame v ľadových vodách...“ sa účastníci vrhli do bójkami vyznačeného priestoru vo vode. Otužilci hovoria, že najhoršie bývajú prvé dve minúty.
Keďže organizátori vedeli, že bude teplejšie počasie, pre tých náročnejších pripravili vaňu naplnenú ľadom, v ktorej sa mohli ešte viac schladiť. Niektorí plavci si v studenej vode pochutnávali aj na nanukoch.
Organizáciu celej akcie si zobrali pod patronát dvaja členovia Piccardu Senec - Vladimír Lysičan a Štefan Bordács. „Z pohľadu divákov to možno vyzeralo ako príjemné jarné kúpanie, ale pre ľudí vo vode to určite neplatilo,“ tvrdí Vladimír Lysičan, ktorý sa otužovaniu venuje už ôsmy rok.
Jeho slová potvrdili aj plavci, ktorí vychádzali z vody po dvoch-troch minútach. Zhruba polovica otužilcov vydržala vo vode maximálnych 22 minút, za čo si vyslúžili potlesk prítomných divákov.
Dlhší čas vo vode nemohli stráviť kvôli podchladeniu, keďže dlhý pobyt v studenej vode má na človeka účinky, pri ktorých prestáva vnímať realitu.
Poslednou z troch fáz pod-chladenia býva dokonca až kóma. Aj z toho dôvodu musia otužilci pred vstupom do vody podpísať prehlásenie, že tam idú na vlastné nebezpečenstvo.
Najradšej pláva počas jemného sneženia
Otužovanie je pre ľudí životný štýl. Štandardné otužovanie sa väčšinou začína v sprche. „Prvou možnosťou je striedať horúcu vodu so studenou alebo postupne sa sprchovať v studenšej vode a po pár mesiacoch prídete do štádia, že nepoznáte teplú vodu. Treba sa k tomu aj primerane obliekať, aby ste nerobili telu priveľké skoky,“ prezradil pre začiatočníkov 46-ročný Vladimír Lysičan.
K športovému otužovaniu sa prepracoval tak, že od augusta, keď mala voda dvadsať stupňov, pravidelne plával na Slnečných jazerách až do decembra, keď jej hodnota klesala pod päť stupňov. „Tým, že sa voda ochladzovala postupne, organizmus si na to ľahšie zvykal.“
Otužovaním telo vyplavuje nielen endorfíny, ktoré ho robia šťastnejším, ale má blahodarné účinky najmä na zdravie človeka a posilňuje imunitu. Ak teda v chladnom počasí vidíte človeka len v tričku alebo vo svetri, nejde o blázna, ako si väčšina ľudí myslí, ale o otužilca.
V minulosti, keď boli jazerá zamrznuté, ľadové medvede si vysekali do ľadu otvor. Voda pod ním má zhruba 0,5 stupňa. „Pre divákov je zaujímavejšie sledovať, keď plávame vo vode, okolo ktorej je samý ľad. Pre samotných otužilcov to však mimoriadnou zmenou nie je.“
Najextrémnejšie podmienky zažil rodák z Krompách, ktorý už štvrťstoročie žije v Senci, pred pár rokmi vo Váhu. „Voda mala 0,2 stupňa a vonku bolo mínus sedem. Pri takýchto teplotách cítite každé jedno ochladenie. Najradšej mám teplotu vody okolo ôsmich stupňov. Plávanie si najviac vychutnávam, keď jemne sneží,“ uzavrel Vladimír Lysičan.