Otázkou kamenného hazardu sa aktuálne zaoberá mesto Senec. Miestni poslanci na najbližšom zastupiteľstve napokon namiesto pôvodného návrhu o obmedzeniach prerokujú tvrdý zákaz umiestnenia kamenných herní na pôde mesta.
Riziká zákazu
K slovu sa ani tentokrát nedostnú odborníci, ktorí opakovane pred tvrdými zákazmi varujú, ale aj štatistiky, ktoré pri ostatnej razii priniesol Úrad pre reguláciu hazardných hier. „V súčasnosti, bohužiaľ, sledujeme trend smerujúci k rozmachu nelegálneho hazardu v podobe vzniku nelegálnych prevádzok, pričom tento problém sa týka najmä väčších miest, ktoré zvolili cestu absolútneho zákazu hazardných hier na svojom území," komentoval výsledky nedávnej razie pre TASR generálny riaditeľ ÚRHH Martin Bohoš. Na radikálny krok takýmto spôsobom doplácajú viaceré samosprávy, kde po zavedení rovnakého zákazu herní a kasín kontrolóri pri raziách opakovane nachádzajú nelegálne automaty. Posledná takáto razia na nelegálnu herňu sa konala V Banskej Bystrici. Takéto prístroje a prevádzky, na rozdiel od legálnych prevádzok, neodvádzajú žiadne dane do rozpočtov miest a obcí, resp. štátneho rozpočtu, a navyše v nich neexistuje absolútne žiadna ochrana rizikových skupín.
Účinná ochrana existuje
„V súčasnom svete, kedy má herňu každý vo svojom smartfóne, je namiesto zákazu najlepšou ochranou pre zraniteľných práve prísna kontrola,“ komentuje situáciu hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Hlobenová. Zdôrazňuje, že vstup do každej kamennej herne je podmienený kontrolou a osobe vedenej v tzv. Registri vylúčených osôb nie je do priestoru prevádzky umožnený vstup. V praxi to znamená, že do priestorov prevádzky herní a kasín tak nemôžu v žiadnom prípade vstúpiť neplnoleté osoby, poberatelia dávok v hmotnej núdzi, sociálnych štipendií, neplatiči výživného, patologickí hráči, či ľudia, ktorí sami požiadali o vylúčenie z hrania alebo trestne stíhané osoby.
Ohrození budú tí najzraniteľnejší
„Štát a legálni prevádzkovatelia vynaložili nemalé finančné prostriedky na vybudovanie takéhoto registra ako aj na jeho spustenie a fungovanie. Pokiaľ však existuje možnosť ho ľahko obísť tým, že osoby vylúčené z hrania si jednoducho zahrajú v nelegálnej prevádzke, celý systém padá, a to sa žiaľ najčastejšie deje práve tam, kde obce prijali neproporcionálne tvrdé zákazy,“ pokračuje Dominika Hlobenová a pripomína, že kamenný hazard, na ktorý sa pri návrhu nového VZN mesto Senec zameralo, patrí medzi najmenej obľúbené formy hrania a jeho podiel na trhu v ostatných rokoch dramaticky klesá.
Je ich menej a nevidno ich
„Preto je mimoriadne dôležité neposielať ľudí z precízne zákonom chráneného a regulovaného prostredia do ilegality a anonymity čiernych herní, kde už neplatia žiadne pravidlá a všetky peniaze, ktoré by putovali do rozpočtov miest a obcí a štátu, skončia vo vreckách skutočných zločineckých skupín,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová.
Zatiaľ čo v roku 2019 bolo prevádzkovaných na území Slovenskej republiky viac než 21 tisíc kusov výherných prístrojov, po septembri roku 2024 ide už len o 6000, pričom sa ráta s tým, že tento trend poklesu kamenných prevádzok bude v dôsledku prísneho vývoja legislatívy v tejto oblasti i naďalej pokračovať. Od júla napríklad platí celoplošne pre všetky herne a kasína ďalšia prísna regulácia týkajúca sa akejkoľvek reklamy či viditeľného označenia prevádzky. V praxi ide o absolútny zákaz reklamy na vonkajších častiach herne, ktorá by akýmkoľvek spôsobom upozorňovala na existenciu prevádzky alebo by nabádala na účasť na hazardnej hre. „Do kamennej herne tak zavíta naozaj len hráč, ktorý sám vie, kde sa prevádzka nachádza a sám sa rozhodol takto tráviť čas,“ konštatuje Dominika Hlobenová.
Sľubujú pomoc mestu
V prípade, že navrhované obmedzenie nebude prijaté, prevádzkovatelia herní sľubujú aj ďalšiu formu spolupráce, nad rámec povinných poplatkov mestu. Prostredníctvom občianskeho združenia Rozvíjame naše mestá, ktoré v rámci spoločenskej zodpovednosti poskytlo viacerým slovenským mestám finančné prostriedky na rekonštrukciu detských ihrísk, verejného osvetlenia, organizáciu športových podujatí či podporu práce s patologickými hráčmi. „Naša Asociácia je v prípade záujmu vždy ochotná diskutovať o prípadných potrebách mesta a spoločnou diskusiou nájsť ideálne riešenia,“ uzatvára Dominika Hlobenová tému výzvou na spoluprácu.