SENEC. Udržateľná mobilita a odolnosť dopravného systému, ochrana jednotlivých zložiek životného prostredia a prírodných zdrojov, kvalitný systém vzdelávania, podpora kultúrneho dedičstva a turizmu, ale tiež dostupná zdravotná a sociálna starostlivosť.
Aj na to sa zameriava Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja (PHRSR) Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na roky 2021 – 2027 s výhľadom do roku 2030.
Ide o najdôležitejší strategický dokument rozvoja nielen pre úrad, ale pre každého jeho socioekonomického partnera pôsobiaceho na území kraja. Zameraný je na to, aby sa v kraji lepšie žilo.
Niektoré projekty sú zamerané aj na okres Senec.

„Na to, aby sme tento cieľ dosiahli, musíme byť oveľa efektívnejší, adresnejší, ale aj zelenší. Nesúvisí to len s deklaratívnou ochranou prírody a krajiny, ale aj s nastavením a prepojením ekonomiky, hospodárnosti a životného prostredia,“ uviedla pre TASR Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov Úradu BSK.
Kanalizácie v obciach okresu Senec
Jednou z najväčších výziev je podľa nej otázka dopravy, čiže zvrátenie veľmi zle vyvíjajúceho sa trendu pomeru individuálnej a osobnej dopravy, ktorý je v súčasnosti v pomere 73:27.
V oblasti životného prostredia je to odkanalizovanie obcí v okrese Senec, nastavenie vzťahov k zmene klímy či práca s vodou.
„Veľká výzva bude odpadové hospodárstvo, keďže v roku 2030 končia všetky skládky na našom území a máme najhoršie zhodnocovanie a separáciu odpadu zo všetkých krajov a druhú najväčšiu produkciu odpadu ako takého,“ podotkla Lukáčová.

Pozornosť sa má venovať tiež oblasti školstva. Chýbajú napríklad kapacity materských škôl, v primárnom vzdelávaní bude chýbať 360 kmeňových tried. Na území kraja bude preto potrebné vystavať zhruba 40 nových škôl, v pláne sú tiež prístavby, dostavby či nadstavby.
V rámci svojich kompetencií chce kraj zároveň zefektívniť stredné školstvo, cieľom je profesionalizácia verejných stredných škôl v oblasti infraštruktúry aj obsahu. Zabudnúť by sa nemalo ani na oblasť vedy, výskumu či inovácií.
Schválili akčný plán
„Téma, ktorá nás v najbližšej dobe čaká, o ktorej sa dlho hovorí, ale je to driemajúci problém, je, že máme najväčšiu krivku starnutia obyvateľstva,“ poznamenala Lukáčová. Financie tak budú musieť smerovať aj do vybudovania kapacít v oblasti služieb, nie však inštitucionálnym, ale deinštitucionálnym charakterom.
Schválený je tiež akčný plán, čiže vykonávajúci dokument programu, ktorý hovorí o tom, ako by mal k jednotlivým cieľom a výzvam kraj prispieť.
„Vidieť, cez ktoré projekty to ide implementovať,“ priblížila Lukáčová, zdôrazňujúc spoluprácu s mestami, obcami, mestskými časťami a socioekonomickými partnermi.

