BRATISLAVA. Viac ako tretina Slovákov verí, že počty mŕtvych na koronavírus sú umelo nadhodnocované. Vyplýva to z výskumu Hodnoty a spoločnosť počas pandémie COVID-19 (Hodyse 2020) Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Tináková. Výskum ukázal, že respondenti, ktorí súhlasia s konšpiráciami o koronavíruse, vykazujú menšiu mieru dodržiavania protipandemických opatrení a nižšiu ochotu zaočkovať sa proti tomuto ochoreniu.

Na reprezentatívnom výskume pre populáciu Slovenska vo veku nad 18 rokov, ktorý sa konal od 3. do 10. novembra, sa zúčastnilo 1 021 respondentov. Tí na päťbodovej škále vyjadrovali súhlas či nesúhlas s konšpiračnými výrokmi o
súčasnej epidémii. Najviac respondentov, viac ako 49 percent, súhlasilo s názorom, že koronavírus bol, pravdepodobne, vyrobený v laboratóriu. Naopak, najmenej ľudí, teda 7,5 percenta respondentov, verí tvrdeniu, žem príznaky ochorenia na koronavírus sú dôsledky vplyvu žiarenia 5G sietí.
Konšpiráciám veria viac ženy ako muži
Pomerne veľká časť respondentov (32,2 percenta) súhlasila s výrokom, že súčasná epidémia je iba súčasťou celosvetovej snahy o povinné očkovanie. Nesúhlas v tejto otázke vyjadrilo 39,5 opýtaných. Očkovanie proti koronavírusu si s čipovaním ľudí spojilo 21,9 percenta respondentov. Avšak, viac ako polovica (53,8 percenta) respondentov s týmto tvrdením nesúhlasila. S tým, že o existencii koronavírusu nie sú žiadne dôkazy, súhlasilo 15,2 respondentov.
Z výskumu vyplynulo, že koronavírusovým konšpiráciám veria viac ženy ako muži. Nesúhlas s konšpiráciami narastá so stúpajúcim vzdelaním a výrazne menej s takýmito konšpiráciami súhlasia respondenti v Bratislave a Košiciach.
Respondenti, ktorí súhlasili s koronavírusovými konšpiráciami, sa v prieskume zároveň označili za menej šťastných, menej spokojných so svojím životom. Išlo o
respondentov, ktorí menej dôverujú iným ľuďom ako aj inštitúciám a myslia si, že majú len malú šancu slobodne sa rozhodovať a usmerňovať svoj život. Títo opýtaní častejšie uvádzali, že vo svojej domácnosti po zrátaní všetkých príjmov len ťažko vychádzajú s rozpočtom. Avšak, cítili sa najmenej ohrození aktuálnou pandémiou.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!