ŠAMORÍN. Slovensko má šancu dobehnúť vďaka plánu obnovy v oblasti rozvoja a digitalizácie dopravy pre najbližších 5 až 10 rokov aktuálny obrovský investičný dlh.
Vyhlásil to v utorok minister dopravy a výstavby Andrej Doležal počas okrúhleho stola s názvom driving.digital 2020: Inteligentná mobilita – šanca pre Slovensko.
Podujatie za účasti významných aktérov slovenského priemyslu, akademického sektoru a predstaviteľov štátu sa konalo v rámci Európskeho týždňa mobility v Šamoríne.
Diskutovali o prioritách
Diskusia sa viedla o reformných a investičných prioritách v oblasti inteligentnej mobility, ktorá tvorí prienik medzi odvetvím dopravy a informačných technológií.

Podľa šéfa rezortu dopravy je dôležité podporovať aktivity smerujúce k posilneniu inteligentnej mobility. Ako upozornil, financie z plánu obnovy Slovenska pôjdu najmä na projekty zamerané na zelenú ekonomiku vrátane železničnej infraštruktúry. Aj preto chce podľa príkladu Poľska a Českej republiky vytvoriť fond, ktorý bude slúžiť na obnovu cestnej, železničnej aj leteckej infraštruktúry.
Minister financií Eduard Heger víta odbornú diskusiu o pláne obnovy Slovenska. Verí, že finančné zdroje Európskej únie budú efektívne vyčerpané do konca roka 2026. „Svitá na lepšie časy. Vláda má ambíciu robiť pozitívne zmeny, je tu plán obnovy a po tretie, máme aj štrukturálne fondy z partnerskej dohody,“ dodal šéf rezortu financií.
Rýchly rozvoj
Účastníci okrúhleho stola sa zhodli na tom, že globálna doprava 21. storočia sa mení na novo vznikajúce odvetvie inteligentnej mobility. To prináša pre našu krajinu nový priestor a nové možnosti s množstvom pozitívnych efektov.
Súčasťou podujatia boli aj ukážky výsledkov slovenského výskumu a vývoja s cieľom predviesť možnosti našich podnikov a univerzít. Účastníci sa oboznámili s inováciami či investičnými projektami, ktoré sú potrebné pre naštartovanie zmien v štruktúre hospodárstva Slovenska.
„Vozidlá s úplne novými vlastnosťami, ekologické pohony, digitálna dopravná infraštruktúra, nové služby, to všetko je už realitou súčasnosti a vývoj napreduje veľmi rýchlo. Na Slovensku vzniká nové inovatívne podnikateľské prostredie. Otvára sa priestor pre nové študijné odbory, ktoré zvýšia motiváciu študovať na technických univerzitách. Vzdelávanie začne postupne reagovať na potreby hospodárstva,“ dodal organizátor podujatia, zakladateľ a riaditeľ združenia driving.digital, Igor Šenkarčin.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!