SENEC. Stavebný úrad v bratislavskom Ružinove ako príslušný stavebný úrad pokračuje v stavebnom konaní vo veci sanácie bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR doplnilo nové podklady, ku ktorým sa môžu účastníci konania v týchto dňoch vyjadriť. Pre TASR to uviedol starosta Ružinova Martin Chren.
Stále pokračuje
"Stavebné konanie k sanácii vrakunskej skládky na ružinovskom stavebnom úrade stále pokračuje. Po námietkach a odvolaniach ministerstvo životného prostredia doplnilo nové podklady, ku ktorým sa účastníci konania môžu vyjadriť," povedal Chren. Urobiť tak môžu v lehote siedmich dní od doručenia verejnou vyhláškou. Termín vydania stavebného povolenia je stále neznámy.
Začiatok stavebného konania oznámil stavebný úrad v druhej polovici februára, žiadosť o vydanie stavebného povolenia na projekt zaevidovala mestská časť v polovici januára. V apríli však stavebný úrad konanie prerušil pre došlé námietky.
Sanácia skládky sa má realizovať metódou enkapsulácie.
Vybudovať sa má podzemná tesniaca stena, ktorou sa zdroj znečistenia odizoluje od okolitého prostredia. Súčasťou sanácie má byť aj čerpanie a čistenie znečistených podzemných vôd v okolí skládky. Sanácia skládky by mala stáť 34,1 milióna eur, práce by sa mali skončiť najneskôr v júni 2023.
Staré rameno
Rozloha skládky, ktorá sa nachádza na území starého Mlynského ramena na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, je približne 4,65 hektára. Je na nej zhruba 120.000 kubických metrov odpadu, ktorý tam vyvážali z chemických závodov v 60. až 80. rokoch minulého storočia.

Prieskum ukázal, že do podzemných vôd unikajú najmä pesticídy a herbicídy. Kontaminačným mrakom sú podľa ministerstva životného prostredia zasiahnuté Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Ružinov. Rezort preto vyzval obyvateľov týchto bratislavských mestských častí, aby nepoužívali vodu zo studní na polievanie koreňovej a listovej zeleniny, kúpanie, sprchovanie či napúšťanie bazénov. Zdroj pitnej vody na Žitnom ostrove v súčasnosti ohrozený nie je.
Ministerstvo očakávalo spustenie sanácie ešte v roku 2018. Na projekt bolo nakoniec vydané územné rozhodnutie v júli 2019, právoplatnosť nadobudlo v decembri 2019, a to rozhodnutím Okresného úradu Bratislava ako príslušného nadriadeného orgánu, ktorý potvrdil vydané územné rozhodnutie.