SENEC. Po celom Slovensku rozmiestila firma HJK FRANCHISE 18 rúškomatov.
Okrem Modry ich môžeme nájsť napríklad aj v Senci, Ivanke pri Dunaji, Žiline, Prešove či Poprade.
V Senci sa nachádza rúškomat na Fučíkovej ulici pri potravinách Konrád.
Počet automatov sa bude zvyšovať, plánované je rozmiestniť ich dokopy až 30, prevažne už do väčších obchodných centier. V najbližšom období budú tiež do rúškomatov pribúdať aj iné výrobky, napríklad dezinfekčné prípravky.
Rúška sú vyrábané z bavlny pôvodne určenej na detské dupačky

„Veľkou výhodou našich rúšok, ktoré budeme mať exkluzívne dodávané a v stálej ponuke je ich vyhotovenie "ULTRAKOMFORT“. To znamená, že sú vyrobené sa z dvojvrstvovej bavlny, ktorá je primárne určená napríklad na výrobu detských dupačiek a oblečenie pre batoľatá. Je to extrémne príjemný a najmä hygienický a bezpečný materiál, s hrubou komfortnou gumičkou. Postupne plánujeme dopĺňať a obmieňať farby, prípadne pridávať aj limitované edície, keď bude dopyt stabilizovaný a rúšok na trhu dostatok,“ povedal Jabub Sarvaš, spolumajiteľ firmy.
Rúška sú prateľné, pričom pre zachovanie ich ochrannej funkcie je počet pracích cyklov maximálne päť. Cena za jedno rúško je tri eurá a každé jedno je vyrobené výhradne na Slovensku, v textilných firmách z okolia Banskej Bystrice.
Prezident lekárnickej komory spochybnil hygienickosť
"Vieme, že koronavírus prežíva aj na rôznych povrchoch a automatu sa dotýkajú ľudia bez dezinfekcie a kontroly," upozornil prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLK) Ondrej Sukeľ pre TASR.

Spolumajiteľ spoločnosti, ktorá rúškomaty vlastní, vidí riešenie v striktnej hygiene.
„Vyjadrenie pána Sukeľa v plnej miere rešpektujeme, avšak náš názor na danú vec je nasledovný. Denne dochádzate do kontaktu s množstvom povrchov, napríklad pri nákupe potravín a podobne. Riešením je využitie rukavíc alebo pravidelná dezinfekcia," hovorí Sarvaš.
"Ako vieme, koronavírus sa nešíri prienikom do organizmu cez kožu na rukách, ale až po zásahu slizníc. Na našich rúškomatoch nie je o nič väčsia šanca na kontamináciu ako už v uvedených potravinách. Je teda riešením nenakupovať stravu? Preto to vidíme skôr v striktnej hygiene. Bezohľadu na uvedené však stroje pri každom dopĺňaní dezinfikujeme,“ dodal Sarvaš.
