BRATISLAVA. Pri plánovaní dovolenky by ľudia nemali podceniť žiaden detail. Týka sa to poistenia, kontroly bezpečnosti prostredia, preverenia cestovnej kancelárie a najmä dostatočnej finančnej rezervy.
"Finančné plánovanie na dovolenku by malo vždy pokrývať všetky riziká- zdravotné, bezpečnostné a najmä finančné," uviedla generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Darina Huttová.
Poistenie na prvom mieste
"Pri výbere zdravotného poistenia do zahraničia je potrebné si v prvom rade uvedomiť, čo všetko má kryť, a zároveň preveriť, aké sú výluky poistenia," radí Huttová. Poistka by určite mala kryť náklady na ochranu nielen pre prípad lekárskeho ošetrenia, ale aj úrazu, či dokonca smrti a repatriáciu.

"Teda potreby prevozu ostatkov z cudziny domov, ak dôjde k úmrtiu," spresnila odborníčka. Preveriť treba aj rozsah asistenčných služieb, možnosti ubytovania rodinných príslušníkov, ak je jej člen hospitalizovaný. Pri pobytoch vo vysokohorskom prostredí je zas vhodné osobitné poistenie pre prípad potreby využitia horskej záchrannej služby pri úraze alebo usmrtení.
"Ide o nákladnú záležitosť a bez poistenia to môže spôsobiť mimoriadne vysoký zásah do rozpočtu," tvrdí Huttová.
So spoluúčasťou
S európskym preukazom zdravotného poistenia je síce vo verejných zdravotných zariadeniach možné ošetrenie, no so spoluúčasťou. Aj v prípade komerčného poistenia sa podľa expertky môže stať, že bude potrebné zaplatiť na mieste, napríklad, za lieky, a náklady poisťovňa spätne preplatí až na Slovensku. Dôležité je preto už vopred zistiť rozsah poistných plnení.
"Ak máte životné a úrazové poistenia, mali by ste si u finančného odborníka nechať vysvetliť plnenia, ale aj výluky vyplývajúce zo zmluvy," zdôraznila Huttová.

Ministerstvo zahraničných veí SR na svojej stránke aktualizuje informácie aj s prípadným odporúčaním do danej destinácie necestovať. Ak by tam napriek tomu niekto išiel a stal sa terčom násilia, poisťovňa nie je povinná prípadné škody preplatiť. Súčasťou dovolenky by tak malo byť nielen zdravotné, ale aj cestovné poistenie.
"To pomôže aj v prípadoch, kedy by bolo potrebné v cudzine z dôvodu zhoršenej bezpečnostnej situácie uhradiť náhradné ubytovanie či cestu späť do vlasti," uviedla generálna tajomníčka AFISP-u.
Náhradné ubytovanie
V prípade náhleho krachu cestovnej kancelárie je tiež podľa odborníčky potrebné zabezpečiť si náhradné ubytovanie a návrat domov z vlastných peňazí. Straty pomôže zmierniť cestovné poistenie.
"Poistenie cestovných kancelárií pred krachom totiž nemusí byť dostatočné pre náhradu poškodeného. Vždy odporúčame vybrať si osvedčené cestovné kancelárie s tradíciou a overiť si rozsah ich vlastného poistenia," poznamenala Huttová. Kontakt na zastupiteľský úrad SR najbližší k destinácii môže napomôcť pri riešení situácie minimálne organizačnými radami.
Zákazníci by mali reklamovať, ak nedostali služby podľa ponuky. Dôvodom na sťažnosť a náhradu škody sú podľa expertky určite prípady, ak nie je zabezpečená čistota a hygiena ubytovania, či hromadný výskyt hmyzu, špinavá posteľná bielizeň alebo neupratanie izby. "Finančná rezerva by mala dosahovať až 100 % nákladov na dovolenku," dodala Huttová. Ide o náklady na cestu a ubytovanie počas dovolenky pre prípad vzniku neočakávaných škodových udalostí.