Študenti a učitelia gymnázia Alberta Einsteina v Bratislave sú do programu zapojení od samého začiatku. Už 15 rokov sa venujú témam, ktoré ovplyvňujú životné prostredie. Jednou zo siedmich tém programu Zelenej školy je Odpad. Práve tá medzi študentami rezonuje od začiatku.
,,Chytilo ma to za srdce. Viem, že by som to mohla zmeniť už len tým, že začnem sama od seba. Separovala som už aj doma, no tu v škole ma to ešte viac motivuje. Vidím, že aj ostatní sa zapájajú a že to má význam,“ hovorí študentka gymnázia Nina Madajová . ,,Aktivity, ktoré robíme v škole, nám všetkým otvorili oči. Uvedomili sme si, koľko odpadu produkujeme a že by sa to dalo aj inak,” dodáva.
Separovanie odpadu či odkladanie bateriek a starej elektroniky do špeciálnych košov sa vďaka programu Zelená škola stalo na gymnáziu prirodzenou súčasťou v každodenného života. Škola sa do projektu zapája už 15. rok. Ani na malú chvíľu žiaci a študenti nepochybujú o tom, že pomáhať a starať sa o našu planétu je jediná správna cesta.

,,Teraz pracujeme v téme Potraviny. Študenti si pripravia prezentácie a tie prednášajú ostatným študentom. Upozorňujú v nich na éčka alebo vysvetľujú vplyv zakladania palmových plantáží na našu planétu a potom hravou formu vymýšľajú, ako študentov zaujať. Nie je to teda len také mentorovanie a o toto sa snažíme aj my učitelia,” opisuje výučbu v praxi učiteľka Vlasta Kolompárová , ktorá je na gymnáziu Alberta Einsteina v Bratislave aj koordinátorka programu Zelená škola. Vysvetľuje, že práve prax a vedomosti, ktoré človek získa v mladom veku, môžu mať výrazný reálny prínos pre celú populáciu.
V téme Potraviny študenti rozoberali aj spôsoby produkcie, distribúcie, spotreby potravín a to, aký majú významný vplyv nielen na naše zdravie, ale aj na čerpanie prírodných zdrojov a klímu planéty. Na príkladoch vysvetlili, aký majú dopad na naše životné prostredie sezónne potraviny, ktoré sú na pultoch predajní dostupné celoročne, koľko energie si vyžaduje ich pestovanie vo vyhrievaných skleníkoch, aké veľké vzdialenosti potraviny následne cestujú cez celý svet a aký to má vplyv aj na naše ovzdušie.

,,Najviac ma zaujala prednáška o potravinách a ich zložení,” konštatuje študent gymnázia Juraj Habdák . Mala totiž pre neho obzvlášť veľký význam.,,Mám doma ocka, ktorý má nábeh na cukrovku. Teraz mu viem sám odporučiť, ktorým potravinám sa má vyhýbať a na ktoré sa má viac sústrediť. Všetko toto už viem sám vďaka informáciám, ktoré som dostal tu v škole,” dodáva.
Program Zelená škola má celosvetový úspech. Zapojených je doň 51-tisíc škôl zo 67 krajín na všetkých kontinentoch. Na Slovensku sa do najväčšieho medzinárodného envirovzdelávacieho programu učitelia a žiaci zapájajú už 15 rokov. Koordinátorom celého projektu na Slovensku je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Školy môžu na realizáciu aktivít získať aj finančnú podporu v grantových kolách a tiež majú možnosť zapojiť sa do niekoľkých ďalších projektov, ktoré sú súčasťou programu Zelená škola. Okrem toho sa 152 úspešných škôl pýši aj certifikátom a vlajkou Zelenej školy, ktoré sú najvyšším ocenením v programe.
Do nového ročníka sa školy môžu registrovať do 15. septembra 2019 vyplnením registračného formulára.
Všetky informácie o programe Zelená škola nájdete na http://www.zelenaskola.sk/