TRNAVA. Nezvyčajný „úlovok“ zachytil svojím fotoaparátom pán Mite z Modranky. Vo svojej záhrade objavil obrovského motýľa.
„Nevedel som, čo to je, zavolal som synovi a spolu so zaťom prišli a „vygooglili“, o aký druh ide. Bol to okáň hruškový, v živote som takého veľkého motýľa nevidel,“ prezradil s tým, že rozpätie krídel mohol mať aj pätnásť centimetrov.
Ďalšie informácie o tomto nočnom motýľovi sme zisťovali priamo na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Odporučili nás na Jána Kočišeka, ktorý v súčasnosti pôsobí na tejto univerzite ako doktorand.
Náš najväčší motýľ
„Okáň hruškový je náš najväčší motýľ, väčšina má rozpätie okolo 16 centimetrov, ale ničím výnimočným nie sú ani 20-centimetrové jedince,“ priblížil Kočišek.
Podľa jeho slov dosť veľká je aj húsenica, ktorá dorastá až do dĺžky 15 centimetrov a je robustná. Vzhľadom na svoju veľkosť to nemajú okáne v živote ľahké, väčšinou končia ako potrava pre netopiere či vtáky.

„Existujú štúdie, podľa ktorých dokážu vydávať zvuky. Niečo ako cvrlikanie v pomerne širokom rozsahu od 3,7 až po 55,1 kilohertzov. To pravdepodobne súvisí s obranou proti predátorom,“ popísal Kočišek.
Pre porovnanie, ľudské ucho vníma zvuk od 16 hertzov až do 20 kilohertzov. Mimo tejto frekvencie človek zvuk nevníma. Tieto nočné motýle občas priletia aj za svetlom a ľudia si ich v takýchto prípadoch často mýlia práve s netopiermi.