Podľa vedcov trvá šesťdesiatšesť dní, kým si človek vyformuje zvyk, zlý či dobrý.
Tento údaj je pohyblivý a v závislosti od osobnosti, ako aj od konkrétneho zvyku, sa rýchlosť navyknutia si na určitú situáciu pohybuje medzi 18 a 254 dňami.
Mozog zvyky potrebuje. Pomáhajú mu vytvoriť si vzorce, cesty, podľa ktorých sa v ňom budú riadiť neuróny. V našej hlave sa tak v určitých situáciách zapína autopilot.
Návyky sa stávajú našimi pomocníkmi, barličkami v bežných dňoch, služobníkmi, ale robia z nás často aj otrokov.
Niektoré ohrozujú nielen našu pracovnú morálku či duševnú pohodu, ale veľmi často aj zdravie.
Vedci preto hľadajú rôzne spôsoby, ako sa ich zbaviť a nahradiť ich lepšími a zdravšími návykmi. Čo vám teda môže pomôcť zbaviť sa fajčenia, nadmerného užívania smartfónu, zlej životosprávy alebo stresu?
Povedzte im zbohom
V úsilí zbaviť sa zlozvyku je nutné nahromadiť všetku pevnú vôľu, ktorú v sebe dokážete nájsť.

V prvom rade by ste mali svoje zlozvyky identifikovať, zmieriť sa s ich existenciou a netrestať sa za ne. Druhým krokom je uvedomenie si rizík, ktoré sú s daným zlozvykom spojené a následne sa s nimi rozlúčiť.
Len málokedy je však úspešný ten, kto sa rozhodne zbaviť sa zlého zvyku pomaly, postupne.
Najlepšie je za ním urobiť hrubú čiaru a povedať mu zbohom. Pripravte sa však na ťažkých pár týždňov, práve si totiž prepisujete nastavenia v mozgu a neuróny šalejú. Bude si to vyžadovať viacero „povstaní z popola“ a opakovaných pokusov.
Zvyková slučka
Charles Duhigg vo svojej knihe Sila zvyku definuje zvykovú slučku. Tá sa skladá z troch častí, ktoré sa dookola opakujú a vytvárajú tak v našom mozgu tvrdohlavý nemenný vzorec, z ktorého len s ťažkosťami upúšťame.
Prvú časť v slučke Duhigg nazýva podnetom. Ide o niečo, čo v mozgu vyvolá očakávanie blížiacej sa odmeny, napríklad moment, keď vás kolegovia zavolajú na kávu alebo cigaretu.