Vraví, že Mexičania ho zmenili. Otvorili, uvoľnili. Fascinuje ho ich živelnosť a súdržnosť, ich dobré jedlo a rodinné zábavy.
Potom sú však momenty, keď chce okamžite zbaliť kufre a odcestovať aj s rodinou domov na Slovensko.

Novinár a vysokoškolský pedagóg Štefan Hudec vraví, že Mexiko je čierno-biele. A podpisuje sa pod obraz, aký o ňom vytvoril mexický režisér Alfonso Cuarón v čiernobielom filme Roma, ktorý je veľkým favoritom na Oscara.
Hudec hovorí, že veľavravný je najmä nedávny škandál, keď herec z telenoviel urazil herečku Yalitzu Aparicio. Nadával na ňu len preto, že nepochádza zo správnej spoločenskej vrstvy. A nechápe, prečo je aj ona nominovaná na Oscara.
Roma je názov jednej bohatej štvrte v hlavnom meste Mexico. Je tam určujúce, v akej štvrti žijete?
„Absolútne. Keď poviete svoje poštové číslo, v momente vás zaradia, v momente vedia, do akej spoločenskej vrstvy patríte. Sú štvrte, kde je takmer nemožné si kúpiť byt – to je napríklad Polanco, Las Lomas, San Ángel.
A naopak, niektoré štvrte sú stigmatizované. Bývať v Tepite znamená jasnú nálepku, že nemáte peniaze alebo drogujete. Alebo máte indiánsky pôvod."
V Mexiku sa ľudia viac posudzujú a porovnávajú, ako inde na svete? Dá sa povedať, že je to prejav snobizmu?
„Je to snobizmus. Takto sa mexická spoločnosť budovala po príchode Hernána Cortésa a kolonizácii. Španieli, ktorí sa sem presťahovali, formovali najvyššiu triedu.
A tí, čo sa tu už narodili, formovali nižšiu triedu. Hoci ešte mali európske korene, klesli na spoločenskom rebríčku. Cleo, hlavná hrdinka filmu Roma, je na to najhoršie, pretože ona je potomkom Indiánov, pôvodných obyvateľov.“
V Mexiku sa však museli ľudia miešať, nie?