Pneumatiky sú z hľadiska bezpečnosti jazdy najdôležitejším komponentom auta. Dvojtonovú opachu s vozovkou spájajú len štyri gumové styčné plochy, pričom každá má veľkosť smartfónu. Zbytočne má auto výkonný motor či silné brzdy, ak ich energiu nedokáže preniesť na cestu pre nedostatočnú mechanickú priľnavosť nekvalitnej pneumatiky.
S príchodom nízkych teplôt sa tak vynárajú otázky súvisiace s prezúvaním áut na zimné pneumatiky. Ide skutočne o dôležité bezpečnostné opatrenie alebo o premyslenú lobby pneuservisov a gumárov? Pripravili sme si prehľad najčastejších mýtov o zimných pneumatikách.
"Treba prezúvať, keď vonkajšia teplota klesne pod sedem stupňov."
Čiastočne pravda. Všeobecne uznávaným pravidlom je, že letné pneumatiky sa prezúvajú na zimné v momente, keď priemerná denná teplota klesne pod sedem stupňov. Pod touto teplotou majú zimné pneumatiky lepšiu priľnavosť ako letné.
Letné pneumatiky sú lepšie uspôsobené na odvádzanie vody ako zimné, s klesajúcou teplotou ich zmes rýchlo tuhne a stráca grip. Na snehu a ľade si nedokážu poradiť vôbec. Vyplýva to z tvaru dezénu - letné pneumatiky majú zárezy skôr pozdĺžne, aby lepšie odvádzali vodu; priečne zárezy na zimných gumách sa lepšie zahryznú na snehu alebo ľadu.

Teoreticky sú v daždi a na mokrej vozovke letné pneumatiky lepšie ako zimné - riziko akvaplaningu je nižšie. Rozhodne sa však s prezúvaním neoplatí čakať, kým prestane pršať a začne snežiť.
Motoristi by mali pneumatiky prezúvať radšej skôr, aby boli pripravení na nečakane skorý príchod zimy a najmä ranné mrazy. Tiež sa tým vyhnú najväčšiemu návalu v pneuservisoch na prelome októbra a novembra.
"Keď prezujem teraz, do apríla si tie pneumatiky úplne zjazdím."
Neriaďte sa tým. Je pravda, že v teplom počasí sa zimné pneumatiky opotrebúvajú rýchlejšie ako letné. Ak však budete prezúvanie odkladať, riskujete, že vás zima prekvapí nepripraveného.
Pneumatiky sú spotrebný materiál, neoplatí sa šetriť ich ani šetriť na nich. Ani tie najlepšie zimné pneumatiky nevydržia večne a jazdiť na letných za to riziko nestojí.
Čo hovorí o zimných pneumatikách zákon?
Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič [auta do 3,5 tony] môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označenými horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S“.
Hĺbka hlavných drážok v stredovej časti povrchu dezénu pneumatiky, ktorý pokrýva približne tri štvrtiny šírky povrchu dezénu jazdnej plochy pneumatiky, nesmie byť menej ako 3 mm v prípadoch, keď zákon pre [osobné autá, nákladiaky a autobusy] ustanovuje povinnosť použiť v cestnej premávke vozidlo vybavené zimnými pneumatikami.
(Zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, § 38)
"S prezúvaním sa ponáhľať nemusím, veď mám štyri krát štyri."
Nepravda. Pohon všetkých kolies je jedným z úžasných marketingových podvodov, ktoré automobilky spotrebiteľom za posledných pár rokov predali. Kedysi sa bežne jazdilo na predokolkách a zadokolkách v akomkoľvek počasí, dnes sa z pohonu všetkých kolies robí modla, bez ktorej v snehu určite zapadnete, zamrznete a skončíte ako pochúťka vlkov.
Pravda je taká, že pohon všetkých kolies vám pomôže pri rozbiehaní a akcelerácií, keď je dvojnásobný počet kolies v zábere užitočný. Pri brzdení a v zákrutách vám však ani ten nemusí pomôcť. Navyše - kvalitné zimné pneumatiky sú pre trakciu dôležitejšie ako pohon všetkých kolies.
Môžete sa o tom presvedčiť na nasledujúcom videu. Výkonné BMW M3 z pohonom len zadných kolies má zimné pneumatiky, Subaru Forester má síce iba letné, no s pohonom všetkých kolies by sa mal na snehu vedieť pohnúť výrazne jednoduchšie. Video však ukazuje niečo iné.