SENEC. Marko Urbanec, Patrik Horváth a Palo Mocák sú traja priatelia, ktorí stoja za vznikom občianskeho združenia Big Street Project a haly na Hečkovej ulici. Stretávali sa na severnej strane Slnečných jazier v Senci, v časti prezývanej „Gardenka“, kde myšlienka Big Street Projectu (BSP) vznikla. Na tomto mieste z vlastnej iniciatívy vybudovali aj malé work-out ihrisko. Všetci traja zakladatelia mali od malička vzťah k športu, najmä k akrobacií.
„Začínali sme len nejakým skokmi do vody. To bol úplný začiatok,“ povedal Marko Urbanec. „Neskôr sme chodili s mojou mamou do telocvične v maďarskej škole v Senci, kde sme skákali do žinenky. Bavilo nás to, pokračovali sme v tom a skúšali sme saltá a premety, aj keď sme nevedeli ako na to. Nakoniec sme začali chodiť do telocvične SKILL LAB v Bratislave, kde sme začali systematicky trénovať. Ako sme sa začali zlepšovať, rozmýšľali sme, ako to poskytnúť aj iným ľudom,“ doplnil Patrik Horváth.
Cez akrobaciu sa chalani dostali k parkouru, ktorí teraz trénujú v ich hale na Hečkovej 48 v Senci.
Parkour je pohybová aktivita, ktorá pomáha v prekonávaní akýchkoľvek prekážok v okolitom prostredí.
K BSP sa pridal aj Tomáš Huszár, ktorý má na starosti manažment. Ten sa k nim pridal v roku 2016, kedy s Markom Urbancom začali navštevovať škôlky, kde cvičili s tými najmenšími. „Bola to len taká voľnočasová aktivita, popri škole. Pomáhal som chalanom aj pri tréningoch na ZŠ na Mlynskej ulici. Postupne, ako som sa začlenil do BSP, tak myšlienka haly začala čoraz viac rezonovať a začali sme sa viac obhliadať po priestoroch,“ povedal Tomáš Huszár.
Vhodný priestor sa hľadal ťažko
Prvý priestor, vhodný na tréningy našli za železničnou stanicou. Ten sa im však nakoniec nepodarilo získať. Celý projekt prerobili a podali si žiadosť o dotáciu na BSK. Nakoniec sa im pošťastilo získať priestor na Hečkovej ulici. Vybavenie haly a jej zariadenie však nebolo jednoduché. Priestor, v ktorom BSP funguje dnes začali jej členovia riešiť už minulý rok v januári. Všetky rekonštrukcie haly boli naplánované na leto a otvoriť ju mali v septembri. „Rekonštrukcia sa stále predlžovala, všetko sa komplikovalo, no našťastie sa nám podarilo halu otvoriť na konci decembra,“ uviedol Tomáš.
Hala je momentálne kompletne vybavená. Nachádza sa v nej jama s molitanovými kockami, parkour prekážky - drevené steny a švédske bedne, hrádzové konštrukcie, tatami podlaha, gymnastický modul, dopadové žinenky, airtack, laná na šplhanie, či gymnastické kruhy.
Chalani majú k trénovaniu aj potrebné certifikáty. Na trénovanie samotného parkouru certifikát neexistuje, ale majú ho z športovej gymnastiky, čo sa veľmi parkouru podobá. Držiteľmi osvedčení sú od roku 2016. Trénovať v novej hale začali až 8.1. 2018.
Veková hranica neexistuje
Cvičenci, ktorí navštevujú halu nie sú rozdelení len do vekových kategórií, ale sú rozčlenení podľa ich schopností. „Viac – menej to u nás nie je vekovo ohraničené. Snažíme sa rozdeliť ľudí podľa ich schopností. Delíme ich na začiatočníkov a pokročilých a detské prípravky. Len detské prípravky spadajú do vekovej kategórie,“ uviedol Marko. Od 5 do 8 rokov sú deti v prípravke a od 8 rokov sa už môžu začleniť k začiatočníkom. Aby sa posunuli od začiatočníkov k pokročilým, musia splniť konkrétne požiadavky, ktoré sú nastavené. Ide napríklad o drep na jednej nohe, stojku, základnú akrobaciu alebo salto vpred. Ak to tí najmenší ovládajú môžu ísť ďalej, kde sa venujú parkouru.
BSP má už 105 registrovaných členov, čo je pomerne veľa od otvorenia haly koncom roka 2017.