DUNAJSKÁ LUŽNÁ. V Dunajskej Lužnej v pondelok začína púť k Madone Žitného ostrova, ktorá vyvrcholí cez víkend 19. a 20. augusta. Každý deň bude v miestnom kostole duchovný program. Hlavný program púte však bude cez víkend.

V sobotu začne program o 15:00 svätou omšou v nemeckom jazyku, ktorú bude slúžiť dominikán Bohuslav Tomáš Jančiar. Po nej bude nasledovať mariánska procesia od kaplnky sv. Martina do kostola Povýšenia sv. Kríža. O 19:00 bude pútnickú svätú omšu pri Lurdskej kaplnke celebrovať vojenský ordinár František Rábek. Nedeľný program začne o 7:30 svätá omša v maďarskom jazyku a po nej o 10:30 bude slávnostná svätá omša, ktorú bude slúžiť trnavský arcibiskup metropolita Ján Orosch.
Madona Žitného ostrova pravdepodobne pochádza z 12. - 13. storočia z Talianska
Za Madonu Žitného ostrova je považovaná románska drevená socha Blahoslavenej Panny Márie. Socha Panny Márie s dieťatkom v náručí je vyrezaná z hruškového dreva. Má 68 cm a je to najstaršia mariánska socha na Slovensku. Pravdepodobne pochádza zo zaalpskej talianskej oblasti z 12. – 13. storočia. Sochu priniesli do obce benediktínski mnísi, keď utekali pred Turkami z kláštora v Maďarsku. Už v tom čase uctievali sochu ako zázračnú, uzdravujúcu a pomáhajúcu. Najprv bola uložená v Kostole sv. Bartolomeja, kde jej hrozilo rozpadnutie, preto ju kaplán premiestnil zo sakristie do svojho príbytku na fare. Sochu Matky Božej premiestnili na hlavný oltár v predvečer sviatku Nanebovzatia Panny Márie 14. augusta 1749. V ten večer a v ďalších dňoch došlo k nečakaným udalostiam a zázračným uzdraveniam. Tie boli i písomne zdokumentované v diele – Prodigiorum Marianorum Historica Connotacio, čo znamená v preklade Dejinné poznamenanie Mariánskych zázrakov, ktoré vzniklo v 50. rokoch 18. storočia. Obsahuje 181 zázrakov, ktoré v rokoch 1749 - 1753 zaznamenal farár, ich pravdivosť bola pod prísahou overená a potvrdená zainteresovanými osobami.