IVANKA PRI DUNAJI. O tom, že v Ivanke pri Dunaji vznikol zberný dvor, na ktorý sa Ivančania ani nedostanú, že nemá stále podpísanú zmluvu s obcou sme už informovali tu.

Krátko po uverejnení článku sa prostredníctvom sociálnych sietí a hromadných mailov začal šíriť dokument, ktorý má celú situáciu objasniť. Nemusel sa, stačilo, aby sa kompetentní vyjadrili menej lakonicky, prípadne žiadosti o vyjadrenie neignorovali úplne.
Dokument sa totiž pozadie vzniku „zberného dvora“ snaží objasniť ako prácu zločineckej skupiny, ktorú podporujú štátni úradníci aj starostovia.
Autor, ktorý sa podpísal ako Fero Zubrek odoslal hromadný email na ministerstvá, NAKA, Generálnu prokuratúru, ale aj novinárom a poslancom. Snaží sa objasniť za akých okolností vznikol zberný dvor v katastrálnom území Farná, kde na plochu viac ako trinásť hektárov vozia desiatky kamiónov denne tony výkopovej zeminy a stavebného odpadu. Píše o tom, že stavebný odpad je kontaminovaný a v Ivanke hrozí to isté, čo vo Vrakuni. Prevádzkovateľ firma ABASK vraj povolenia získala len vďaka korupcii, jej konateľov spája so zločineckými skupinami. Firmy, ktoré sem vyvážajú stavebný odpad a výkopovú zeminu označil za spolupáchateľov. Spomínané spoločnosti v súčasnosti realizujú najväčšie stavebné projekty v Bratislave.
Ale pekne poporiadku
Prvou lokalitou, ktorú anonym spomína je začiatok Bratislavy v smere zo Svätého Jura, ide o kataster mestskej časti Vajnory. Skládka vraj vznikla s povolením starostu Jána Mrvu, ktorý ukladanie kontaminovaného odpadu schválil. Až neskôr sa odpad začal navážať do Ivanky. Mrva bol jediný, kto sa k celej veci vyjadril. Tvrdí, že on povolenie nevydal, pretože tieto pozemky nepatria mestskej časti. Navážku nekontaminovanej zeminy plánuje použiť PD Vajnory na rekultiváciu vinohradov. Mrva dodáva, že od odboru životného prostredia má stanovisko, že výkopová zemina nie je odpad a v tomto prípade nejde o nelegálnu skládku. Výkopová zemina sa bežne používa na terénne úpravy a v podstate je to normálne riešenie ako sa zbaviť cennej suroviny.
Problém však je, ak nikto nevidí, čo presne sa vozí za jabĺčkové sady v Ivanke, na nový takzvaný zberný dvor. V januári tu zasahovala polícia, lebo prevádzkovateľ nemal povolenie. Povolenie je na svete, akurát dodnes nikto nevysvetlil, prečo zberným dvorom nazývame niečo, čo slúži na iný účel.
Zmluvu stále nemajú
Tu je zrejme kameň úrazu. Starosta Ivanky Ivan Schreiner dodnes nevysvetlil, prečo s firmou ABASK dodnes nepodpísal zmluvu a prečo povolil zberný dvor, keď ho občania Ivanky nepoužívajú. Navyše na zastupiteľstve nehovoril pravdu, keď povedal, že on nič nepovolil. Veď na dokumente je jeho podpis.
Rovnako sa nevyjadril ani konateľ firmy ABASK, zrejme nepovažuje za potrebné vysvetliť všetky obvinenia, ktoré už týždne kolujú na jeho adresu.
Najhoršie však je, že mlčia všetky oslovené štátne orgány. Nikto neodpovedal na nami položené otázky. Nemajú potrebu upokojiť obyvateľov Ivanky a okolia, že zemina nie je kontaminovaná? Nechce preukázať, napríklad rozbormi, že ohrozenie zdravia obyvateľov nehrozí? To sú otázky, na ktoré by obyvatelia tohto územia mali dostať odpovede, inak im odpovie niekto iný. Po svojom a je úplne jedno, či má pravdu alebo nie.
Odpoveď spoločnosti ABASK
VEC: Uplatnenie práva na odpoveď podľa § 8 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „tlačový zákon“)
Vaša spoločnosť je vydavateľom regionálneho digitálneho média MY náš Senec, resp. SME.sk a v zmysle § 5 tlačového zákona je zodpovedná za obsah periodickej tlače.
Dňa 10. júla 2017 o 16,00 hod. bol na webovej stránke digitálneho média MY náš Senec uverejnený článok „Čudesný zberný dvor v Ivanke kompetentní stále nekomentujú“ od autora Kristína Slezáková.
V zmysle § 8 ods. 1 tlačového zákona „Ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje nepravdivé, neúplné alebo pravdu skresľujúce skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť, má táto osoba právo žiadať uverejnenie odpovede. Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní odpoveď uverejniť bezodplatne; uverejnením odpovede zaniká vo vzťahu k tomu istému skutkovému tvrdeniu právo na opravu.“
Uvedený článok obsahoval škandalózne skutkové tvrdenia, které sú podľa nášho názoru spôsobilé vážne poškodiť dobré obchodné meno a dobrú povesť spoločnosti ABASK RECYCLING s.r.o.. Ide o nasledujúce skutkové tvrdenia:
a) „Autor ktorý, sa podpísal ako Fero Zubrek odoslal hromadný email na ministerstvá, NAKA, Generálnu prokuratúru, ale aj novinárom a poslancom. Píše o tom, že stavebný odpad je kontaminovaný a v Ivanke hrozí to isté, čo vo Vrakuni. Prevádzkovateľ firma ABASK vraj povolenia získala len vďaka korupcii a jej konateľov spája so zločineckými skupinami.“
b) „Problém však je, že nikto nevidí čo presne sa vozí za jabĺčkové sady v Ivanke na nový tzv. zberný dvor. Povolenie je na svete, akurát dodnes nikto nevysvetlil, prečo je zberným dvorom nazývame niečo, čo slúži na iný účel.“
c) „Nakoniec je v článku uvedené, že starosta Ivanky Ivan Schreiner dodnes nevysvetlil, prečo so spoločnosťou ABASK dodnes nepodpísal zmluvu a prečo povolil zberný dvor, keď ho obyvatelia Ivanky nepoužívajú. Navyše na zastupiteľstve nehovoril pravdu, keď povedal, že on nič nepovolil, na dokumente je jeho podpis. Rovnako sa nevyjadril ani konateľ firmy ABASK, zrejme nepovažuje za potrebné vysvetliť všetky obvinenia, ktoré už týždne kolujú na jeho adresu.“
Vyššie uvedená tvrdenia sú nepravdivé, neúplné a zavádzajúce. K jednotlivým tvrdeniam považujeme za potrebné uviesť nasledujúce odpovede:
Odpoveď na tvrdenie pod bodom a)
„Anonymná osoba v emailovej správe zaslanej na rôzne štátne orgány podpísaná ako Fero Zubrek je osoba, s ktorou je možné komunikovať iba emailom, táto osoba nemá adresu trvalého či prechodného pobytu, kde by jej bolo možné zaslať listovú zásielku, s touto osobou sa nedá stretnúť a nedá sa jej ani zatelefonovať. Vzhľadom na uvedené máme dôvodné podozrenie, že osoba Fero Zubrek reálne neexistuje. Tvrdenia tejto osoby v emailovej správe zaslanej na rôzne štátne orgány sú nepravdivé a ničím nepodložené. Okolnosti tejto veci nasvedčujú tomu, že ide o snahu konkurenčnej spoločnosti o poškodenie našej spoločnosti.
Tvrdenie, že stavebný odpad nachádzajúci sa v zariadení na zber odpadov v Ivanke pri Dunaji je kontaminovaný, je absolútne nepravdivé, nakoľko bol vyhotovený rozbor pitnej vody z danej oblasti. Výsledky rozboru sú zverejnené aj na webovej stránke http://www.abaskrecycling.sk/about/ a nepreukázali žiadnu kontamináciu pitnej vody v Ivanke pri Dunaji. Rovnako ani výsledky rozboru zeminy zo zariadenia na zber odpadov v Ivanke pri Dunaji nepreukázali, že by bola zemina kontaminovaná; protokol o výsledku tejto skúšky sa tiež nachádza na webovej stránke http://www.abaskrecycling.sk/about/. Výsledky vzoriek pitnej vody a zeminy prikladáme ako prílohy k tejto odpovedi na článok. Naša spoločnosť odmieta tvrdenie, že by povolenie na prevádzkovanie zariadenia na zber odpadov získala len vďaka korupcii, nakoľko prevádzkovaniu zariadenia na zber odpadov nebránia žiadne prekážky, spĺňa všetky zákonné požiadavky, a teda nebol dôvod na nevydanie súhlasu s jeho prevádzkovaním.“
Odpoveď na tvrdenia pod bodom b) a c)
„Do zariadenia na zber odpadov v Ivanke pri Dunaji je dovážaný iba odpad v zmysle platného rozhodnutia č. OU – SC – OSZP/2017/4187 PO vydaného dňa 03.03.2017 Okresným úradom Senec, odbor starostlivosti o životné prostredie, úsek štátnej správy odpadového hospodárstva (dostupné na webovej stránke http://www.abaskrecycling.sk/about/). Do tohto zariadenia nie je dovážaný žiaden nebezpečný odpad, ktorý by mohol spôsobiť kontamináciu zeminy alebo podzemných vôd, čo vyplýva aj z výsledkov rozboru pitnej vody a zeminy. Naša spoločnosť sa však zaviazala, že zhodnotí všetok odpad, ktorý sa v mieste zariadenia nachádzal predtým, než zariadenie na zber odpadov začala prevádzkovať naša spoločnosť.
Predmetné rozhodnutie č. OU – SC – OSZP/2017/4187 bolo vydané v zmysle § 97 ods. 1 písm. d) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, teda za účelom prevádzkovania zariadenia na zber odpadov. Zároveň v zmysle platného rozhodnutia a zmluvy uzatvorenej s obcou Ivanka pri Dunaji je v tomto zariadení možné zbierať aj zeminu, kamenivo a drobný stavebný odpad, teda zriadenie môže slúžiť aj ako zberný dvor. V súčasnosti má naša spoločnosť uzatvorenú zmluvu s obcou Ivanka pri Dunaji, v zmysle ktorej môžu obyvatelia obce, ktorí zaplatili poplatok za odvoz komunálneho odpadu obci, bezplatne tento odpad v množstve 1 tona mesačne odovzdať v zariadení prevádzkovanom našou spoločnosťou v Ivanke pri Dunaji. Zariadenie na zber odpadov môže počas platnosti tejto zmluvy využívať aj samotná obec Ivanka pri Dunaji, v rámci ňou realizovaných stavebných aktivít, a to bez obmedzenia a bezodplatne. Uzatvorenie tejto zmluvy s obcou bolo blokované a odďaľované činnosťou aktivistov najmä OZ Ivanka, so sídlom Poľná 2873/12A, 900 28 Ivanka pri Dunaji a Mgr. Michaely Seifertovej z Ivanky pri Dunaji, zo strany našej spoločnosti bolo vyvíjané maximálne úsilie uzatvoriť zmluvu v čo najkratšom čase. Z uvedeného vyplýva, že obyvatelia Ivanky pri Dunaji nemohli bezplatne odvážať odpad do zariadenia na zber odpadov iba v dôsledku činnosti aktivistov a za odvoz tohto odpadu museli platiť. Zároveň je evidentné, že zariadenie na zber odpadov je využívané na zákonom stanovený účel, pričom neslúži iba obyvateľom Ivanky pri Dunaji, ale aj súkromným subjektom, ktorý za odobratie odpadu platia ceny podľa cenníka.
Pokiaľ ide o tvrdenie, že starosta obce na zasadnutí obecného zastupiteľstva nehovoril pravdu, keď uviedol, že on nevydal povolenie na prevádzkovanie zariadenia na zber odpadov pre spoločnosť ABASK RECYCLING s.r.o., zo samotného rozhodnutia č. OU – SC – OSZP/2017/4187 PO vydaného dňa 03.03.2017 vyplýva, že rozhodnutie vydal orgán na to zákonom splnomocnený, a to Okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie, úsek štátnej správy odpadového hospodárstva, a nie starosta obce, ktorý na vydanie takéhoto rozhodnutia nemá kompetencie. Na uvedenom rozhodnutí sa z tohto dôvodu podpis starostu ani pečiatka obce nemôže nachádzať.
Naša spoločnosť sa k uvedeným obvineniam nestihla vyjadriť skôr, nakoľko sme spoločnosť bez tlačového oddelenia, požiadavka na vysvetlenie informácií nám bola doručená počas dovolenkového obdobia a v čase, keď sa štatutárny zástupca spoločnosti nachádzal mimo územia Slovenskej republiky. Potom, čo bol zverejnený predmetný článok, sme sa rozhodli využiť právo na odpoveď v zmysle tlačového zákona.“
Z vyššie uvedených skutočností je evidentné, že citované tvrdenia z článku sú nepravdivé, neúplné a pravdu skresľujúce, dotýkajú sa dobrého obchodného mena a dobrej povesti našej spoločnosti a sú spôsobilé poškodiť ju v očiach verejnosti aj v obchodných vzťahoch. Z tohto dôvodu si u Vašej spoločnosti v zákonom stanovenej 30 – dňovej lehote uplatňujeme právo na odpoveď, tak ako bola uvedená vyššie, ktorú je Vaša spoločnosť povinná uverejniť v podobe stanovenej podľa § 8 a súvisiacich ustanovení tlačového zákona.