DUNAJSKÁ LUŽNÁ. Kaplnka sv. Martina v Dunajskej Lužnej, kultúrna pamiatka z 13. storočia, sa dočkala realizácie prvej a druhej etapy sanačných prác. Prispelo k nej Ministerstvo kultúry (MK) SR, Bratislavský samosprávny kraj (BSK) aj obec Dunajská Lužná. TASR o tom informoval administrátor farnosti Dunajská Lužná Stanislav Peter Vavrek.
"Sme veľmi radi, že takpovediac v hodine dvanástej sa nám podarilo získať na tento účel dotácie, keďže snaha o zachovanie tejto kultúrnej pamiatky je rovnako dôležitá ako pre miestne farské spoločenstvo, tak aj pre všetkých návštevníkov historicko-cirkevných pamiatok v našom regióne. Po dokončení všetkých plánovaných prác na objekte bude sprístupnený pre širokú verejnosť na cirkevné a komunitné aktivity," uviedol Vavrek.

Niekoľko pokusov bolo neúspešných
Podľa jeho slov začal hľadať možné zdroje na záchranu kultúrnej pamiatky po reštaurátorskom výskume sanačných prác, ktorý prebehol v rokoch 2012-13. Po niekoľkých neúspešných pokusoch o získanie dotácie sa v roku 2016 podarilo zhromaždiť sumu 85.000 eur, pričom obec Dunajská Lužná poskytla 40.000, BSK 35.000 a MK SR 10.000 eur. V súčasnosti je v príprave záverečná tretia etapa projektu v interiéri kaplnky.
Pôvodne bola farským kostolom
"Súčasná kaplnka sv. Martina bola pôvodne farským kostolom, ktorý v roku 1852 vyhorel a zostala z neho len neskororománska časť - presbytérium. Nakoľko bola v časti Dénešd (dnes Jánošíková) pomerne veľká sakrálna stavba Sanktuárium Pomáhajúcej Madony Žitného ostrova - čiže pútne miesto v správe benediktínskych mníchov z Pannonhalmy, kostol Povýšenia sv. Kríža sa v tom čase stal farským kostolom a z pôvodného kostola sv. Martina sa stala kaplnka," priblížil Vavrek.
Dlhé roky podľa neho slúžila najmä na výnimočné príležitosti, ako sú odpustové slávnosti, cirkevné aktivity a miesto kultúrnych stretnutí. V posledných rokoch schátrala natoľko, že z dôvodov bezpečnosti a ochrany zdravia v nej museli byť zrušené všetky duchovné a kultúrne aktivity pre občanov a návštevníkov Dunajskej Lužnej.