IVANKA PRI DUNAJI. Jednou z citlivých tém v samosprávach je predaj majetku obcí, zvlášť ak sa pri tom použije prípad hodný osobitého zreteľa. Zákonný nástroj na odbremenenie obcí od zbytočnej byrokracie sa totiž nie vždy využíva podľa pravidiel.
Ešte na februárovom zastupiteľstve bol jedným z bodov programu podobný prípad. Na prvý pohľad jednoznačný. Obec Ivanka pri Dunaji mala takouto formou predať ani nie troj-árový pozemok bez prístupovej cesty majiteľke susedného domu. Poviete si, čo na tom, veď ak pozemku nie je cesta, načo by ho mala obec držať, ešte aj zarobí.
Predávali ho už dávno
Problém je však v tom, že ak by obec pred viac ako štyrmi rokmi dodržala zákon, pozemok by dávno patril niekomu inému. Susedia spomenutej obyvateľky totiž k nemu majú rovnaký prístup zo svojej nehnuteľnosti a keď v roku 2013 obec na predaj pozemku vyhlásila verejnú obchodnú súťaž, prihlásili sa dvaja zo štyroch majiteľov nehnuteľností, ktoré s pozemkom susedia. Práve dnešní sťažovatelia ponúkli najvyššiu sumu. Obchod sa však nezrealizoval. Vtedajšia starostka Magdaléna Holcingerová si totiž nechala predaj pozemku záujemcom s najvyššou ponukou posvätiť zastupiteľstvom, ktoré ho neschválilo. Dôvod, nesúhlasia s ponúknutou sumou.
V tomto prípade zákon hovorí jasne, „vyhlasovateľ je povinný prijať návrh, ktorý sa vybral spôsobom uvedeným v paragrafe 286.“ Iba vybraný účastník súťaže môže vyhlasovateľovi bez zbytočného odkladu oznámiť, že odmieta zmluvu uzavrieť." Veď súťaž a aj podmienky súťaže schvaľuje zastupiteľstvo, ak teda prebehne podľa schválených pravidiel, je priam nelogické schvaľovať predaj ešte raz, zákon takúto podmienku neukladá. Keďže však víťaza kúpnej zmluvy zastupiteľstvo obce neodobrilo, obchod sa nekonal. Starostka poslala vyrozumenie a pozemok ostal obci, aj keď nemal.
Osobitý zreteľ?
Štyri roky bolo okolo spomínaného pozemku ticho, až kým sa návrh na jeho predaj, formou prípadu hodného osobitého zreteľa, neobjavil na programe februárového zastupiteľstva. Paradoxne, pozemok chcela obec touto formou predať uchádzačke, ktorá vo verejnej súťaži neuspela, za ešte nižšiu sumu, ako pred štyrmi rokmi ponúkla pani, ktorá súťaž vyhrala.
Štyri roky je dlhá doba, obmenili sa poslanci a kto by si pamätal na jeden malý kus prebytočného pozemku. Ak by si návrh predaja víťazka súťaže nevšimla a neupozornila na zasadnutí na to, že pozemok mala na základe súťaže získať ona, je možné, že tri pätiny poslancov by za priamy predaj zahlasovali.
O tomto bode sa nakoniec nehlasovalo a celá vec zostáva otvorená. Sťažovateľka, teda víťazka súťaže sa rozhodla, že o pozemok bude bojovať, ak sa nedohodne s obcou, tak súdnou cestou. Obci ešte pred mesiacom poslala žiadosť o návrh kúpnej zmluvy.
Ako sa k prípadu postaví obec bude možno jasné budúci týždeň, keď je plánované ďalšie zasadnutie zastupiteľstva. Pre dnešok stanovisko obce nepoznáme, starosta Ivan Schreiner na naše otázky nereagoval.