ŠAMORÍN. Výstavba úsekov bratislavského obchvatu na diaľnici D4 a priľahlej rýchlostnej cesty R7 v dĺžke 59 kilometrov v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP) sa môže začať. Symbolicky ju odštartovali minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most-Híd), zástupcovia víťazného konzorcia, samospráv a ďalších hostí v pondelok poklepaním základného kameňa budúcej stavby v Šamoríne.
Stalo sa tak päť mesiacov od podpísania koncesnej zmluvy medzi rezortom dopravy a koncesionárskou spoločnosťou Zero Bypass Limited, zloženej z členov konzorcia Obchvat Nula na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infraestructuras Internacional. Ďalšími členmi sú rakúska stavebná spoločnosť Porr a austrálska investičná skupina Macquarie Capital Group.
V marci chcú začať naplno stavať
Minister dopravy Árpád Érsek očakáva, že úseky D4 a R7 budú odovzdané do užívania postupne v roku 2020. "Čakáme na marec, kedy začnú v plnom rozsahu stavať túto cestu ", povedal Érsek s tým, že v súčasnosti prebieha archeologický prieskum v obci Kvetoslavov. Prípravné práce by mali byť ukončené tak, aby sa na prvých úsekoch mohlo reálne začať stavať v prvých mesiacoch roku 2017. "Každý, kto jazdí v okolí Bratislavy alebo cez ňu iba prechádza, vie, aká kritická je situácia, a preto verím, že stavba bude napredovať rýchlo a cesta bude čoskoro slúžiť ľuďom," uviedol Érsek.
Všetky úseky D4 a R7 by mali byť hotové v októbri 2020, ale po prvej časti projektu, ktorého súčasťou je aj R7, majú autá jazdiť už v apríli 2020. Koncesionár chcel prvú fázu projektu odovzdať pôvodne do konca roka 2019 a druhú v polovici roka 2020. Všetky pozemky ešte nie sú majetkovoprávne vyrovnané, resp. odkúpené. Minister dopravy uviedol, že pozemky na R7 od Šamorína po Ketelec, kde sa začne stavať, a na časti D4 po Jarovce, sú už pozemky vykúpené. Koncesionár napriek miernemu sklzu v začatí prác podľa ministra dokáže dodržať termíny. "Koncesionár tiež má meškanie, máme dohodu, že do určitého termínu im odovzdáme pozemky v celosti, aby mohli začať pracovať," dodal Érsek.
Od obcí čakajú ústretový prístup
Zástupca koncesionára zo Cintry Jaime Lamela označil schválenie financovania projektu za prelomové z pohľadu stavebných inžinierov a ich spolupráce s architektami. "Je to príležitosť pre spoločnosti Ferrovial Agroman a Porr (zabezpečujú projektovanie a výstavbu D4 a R7), aby preukázali svoje odborné znalosti v postavení svetových lídrov v rámci stavebných spoločností. Je to príležitosťou pre kooperáciu španielskych, rakúskych a slovenských stavebných inžinierov, pričom krajina ich pôvodu nie je podstatná," uviedol Lamela. Počas najbližších týždňov podľa neho budú žiadať nielen o povolenia, ale v každej dotknutej obci chcú vysvetľovať harmonogram výstavby. "Sme presvedčení, že v týchto obciach sa stretneme s rovnako ústretovým prístupom v rámci spolupráce, s ktorým sme sa stretli na ministerstve dopravy," dodal Lamela.
Starostka mestskej časti Bratislava - Podunajské Biskupice Alžbeta Ožvaldová povedala, že neúnosná dopravná situácia na ceste I/63, denne 28 tisíc áut, trápi vodičov, ktorí prichádzajú do Bratislavy za prácou a odchádzajú naspäť večer domov. "Dúfajme, že výstavbou R7 a nultého obchvatu okolo Bratislavy (D4) sa situácia zlepší, nakoľko cesta I/63 sa odľahčí," priblížila Ožvaldová. R7 podľa nej pomôže rozdeliť tranzit do Bratislavy, čo by malo tiež odľahčiť Prístavný most na D1 v hlavnom meste.

Prišli aj aktivisti
V snahe upozorniť na stále nedoriešený problém rozširovania diaľnice D1 prišli do Šamorína aj aktivisti z OZ Triblavina. Predstaviteľov ministerstva a NDS takto oficiálne pozvali na zajtrajšie protestné zhromaždenie pred budovou ministerstva dopravy na Námestí slobody, ktoré sa začne o 16.00.
Verejnosti chcú priblížiť netransparentnosť pri verejnom obstarávaní, porušovanie zákonov a svojvôľu kompetentných, keďže zmenu navrhovaného riešenia doteraz nepodložili žiadnym relevantným dopravným prieskumom. Ako nás aktivisti informovali, na ich adresu sa dnes vyjadril Béla Bugár, ktorý povedal, že diaľnica musí byť v prospech všetkých a nie len skupiny ľudí.
Oni však oponujú a už od začiatku deklarujú, že bez kolektorov bude mať problém celý región, pričom štát pomôže výstavbou križovatky Triblavina len jedinému developerovi.
Kolektory pritom mali pomôcť aj pri stavbe diaľnice a slúžiť ako náhradná komunikácia. Pri napájaní D4 na D1 sa totiž bude musieť časť diaľnice D1 nadvihnúť o jeden a pol metra. V tom čase bude doprava z diaľnice presmerovaná na už dnes preťaženú starú seneckú.