BRATISLAVA. Figuranti s bielymi palicami na priechodoch pre chodcov opäť pripomenú verejnosti, že aj nevidiaci sú účastníkmi cestnej premávky. Siedmy ročník dopravno-výchovnej celoslovenskej akcie Deň bielej palice sa uskutoční v 50 mestách na 58 priechodoch pre chodcov už v piatok 14. októbra v čase od 8:00 do 12:00. Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice akciu pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) spolu s Prezídiom Policajného zboru.
Vodiči často nevedia ako zareagovať
"Takáto dopravno-preventívna akcia je významná preto, aby sme dali verejnosti vedieť, prečo je dôležité všímať si ľudí s bielou palicou," uviedla Ivana Potočňáková z ÚNSS. Podľa koordinátorky akcie Dušany Blaškovej, ktorá je sama nevidiaca, vodiči často nevedie, ako reagovať, keď uvidia na prechode človeka s bielou palicou. "Nevedia, ako nám dať najavo, že môžeme bezpečne prejsť na druhú stranu," povedala s tým, že vodiči často trúbia, čo môže znamenať stoj i choď, alebo blikajú svetlami či gestikulujú, čo však zrakovo postihnutý nevidí.
V Deň bielej palice sa bude celkovo 75 zrakovo postihnutých figurantov – aktívnych používateľov bielej palice, snažiť prejsť cez priechody pre chodcov bez svetelnej signalizácie.
V Okresoch Pezinok a Senec sa akcia uskutoční na priechodoch pre chodcov v Pezinoku na Bratislavskej ulici pri križovatke na Bernolákovu ulicu, v Senci na ulici SNP pri gymnáziu, v meste Malacky na Brnenskej ulici pri obchodnom dome.
Zdvihnutie bielej palice na priechode je pre vodičov znamením, že musia zastaviť. Niekoľko desiatok metrov za priechodom budú hliadkovať policajti. Ak vodič nedá človeku s bielou palicou prednosť, policajti ho zastavia, poučia o priestupku a odovzdajú mu informačný leták s vysvetlením významu a funkcie bielej palice.
Cieľom akcie je zvyšovať povedomie vodičov o funkcii a význame bielej palice, a tým aj bezpečnosť nevidiacich chodcov i samotných vodičov. "Chodcov so zrakovým postihnutím vymedzuje zákon o cestnej premávke ako tých, voči ktorým je vodič povinný dbať na zvýšenú opatrnosť," zdôraznila Blašková.
Chodec by mal mať absolútnu prednosť
Riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR Ján Ignaták konštatoval, že chodci všeobecne patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, čo dokazujú aj nehodové štatistiky. "Bude potrebné sprísniť právnu úpravu tak, aby mal chodec na priechode vždy takzvanú absolútnu prednosť," vyhlásil.
Pri príležitosti Dňa bielej palice ÚNSS pripravila aj inštruktážne video pre žiakov autoškôl, čím sa do ich výučbových materiálov zaradí aj téma signalizácie bielou palicou. Video je k dispozícii na stránke únie www.unss.sk . Na tejto stránke je možné nájsť aj podrobnejšie informácie o dopravno-preventívnej akcii Deň bielej palice, ako aj zoznam priechodov, na ktorých sa uskutoční.