SENEC. Otázkami ochrany najdôležitejšej infraštruktúry ako sú napríklad rozvody plynu, vody či elektriny pred rôznymi rizikovými vplyvmi s prioritou teroristických útokov sa zaoberajú experti z USA, Kanady a členských štátov Európskej únie na dvojdňovej konferencii, ktorá sa začala včera v Senci.
"Ako laik si môžete predstaviť, že keď prídete domov, zapnete vypínač, chcete mať svetlo, keď otvoríte kohútik, chcete, aby tiekla voda, keď otvoríte kohútik plynu, chcete, aby bol plyn. Toto všetko vlastne súvisí s infraštruktúrou, ktorá je životne dôležitá. Keby náhodou táto infraštruktúra zlyhala, tak by to malo obrovský dopad na hospodárstvo celého štátu," povedal pre TASR národný expert pre ochranu kritickej infraštruktúry z Ministerstva vnútra (MV) SR Peter Petrovič.
Zoznam kritickej infraštruktúry podlieha režimu utajenia a zverejniť ho nie je možné. "Konkrétne k zoznamu infraštruktúr sa dostane iba človek, ktorý prešiel previerkou. Takže o tom, čo je kritická infraštruktúra, o jej konkrétnych prvkoch sa v podstate na verejnosti nerozpráva," doplnil Petrovič.
Slovensko už pred piatimi rokmi v súvislosti s touto problematikou prijalo zákon o ochrane najdôležitejšej infraštruktúry.
Zlepšiť ochranu najdôležitejšej infraštruktúry možno okrem iného práve výmenou informácií medzi členskými štátmi EÚ napríklad o spoločných hrozbách, zraniteľných miestach, najlepších postupoch z oblasti ochrany kritickej infraštruktúry a vhodných opatreniach a stratégiách na zmiernenie rizík.
Podujatie organizuje Európska komisia v spolupráci so Sekciou krízového riadenia MV SR. Nadväzovať naň bude v Bruseli pravidelné rokovanie pracovnej skupiny pre civilnú ochranu. Konferencia je už v poradí siedma. Koná sa každoročne v niektorej z členských alebo kandidátskych krajín EÚ. Na Slovensku sa jej zúčastňuje približne 70 expertov.