CHORVÁTSKY GROB. Už zajtra by sa malo v Chorvátskom Grobe rozhodnúť, či súčasný starosta Radovan Benčík zostane v úrade aj naďalej alebo ho občania odvolajú.
Spočiatku pomerne mierna kampaň sa začala vyostrovať po zverejnení protestu prokurátora, ktorým napadol uznesenie obecného zastupiteľstva a spôsob vyhlásenia referenda označil za nezákonný. Referendová komisia sa s protestom prokurátora nestotožnila a o stanovisko požiadala Ministerstvo vnútra.
Na ministerstvo a aj na mimovládnu organizáciu Via Iuris sme sa s otázkou ohľadom zákonnosti vyhlásenia referenda obrátili aj my. Odpovede boli takmer rovnaké. V prípade, že by sa referendum v stanovenom termíne nekonalo, boli by porušené práva občanov obce.
Napriek týmto stanoviskám je na internetovej stránke obce Chorvátsky Grob doteraz informácia, že vyhlásenie referenda je nezákonné. Referendová komisia pritom tvrdí, že obci adresovala niekoľko žiadostí, aby na stránke zverejnili aj stanovisko ministerstva. O vyjadrenie, prečo tak doteraz neurobili, keďže informácia o nezákonnosti referenda môže ľudí zmiasť, sme požiadali vedenie obce. Starosta Benčík sa doteraz nevyjadril. Jeho zástupkyňa Erika Goliášová nám povedala, že ona nie je administrátorom stránky a nemá dosah na jej obsah.
Aktivista podal trestné oznámenie
Informáciu o nezákonnosti referenda na obecnej stránke, považuje jeho iniciátor Jozef Selep za marenie referenda a preto v piatok podal na starostu Benčíka trestné oznámenie. "Dôvodom trestného oznámenia je fakt, že občania sú uvádzaní do omylu vo vzťahu zákonnosti referenda," zdôvodňuje Selep.
Reakciu starostu na trestné oznámenie sa nám získať nepodarilo, poslal sms, že je na dovolenke v zahraničí. Okrem jeho názoru na trestné oznámenie sme sa ho chceli spýtať aj na to, kto platil reklamné tabule s nápisom REFERENDA SA NEZÚČASTNÍM, obsahujú totiž aj znak obce, ktorý by sa mal používať len na dokumentoch obce alebo na jej propagáciu.

Vyšetrovateľ musí znovu preskúmať obstarávanie na opravu kanála
V júni sme informovali o trestnom oznámení, ktoré podal vyradený uchádzač o realizáciu opravy triblavinského kanála. Firma Alpine. Napriek tomu, že ponúkla najnižšiu ponuku, zo súťaže ju vylúčili a podpísali zmluvu s firmou Bau cargo, ktorá ponúkla sumu vyššiu o približne 57-tisíc eur.
Vyšetrovateľ vec odmietol a tým sa mohol celý prípad skončiť, lenže po niekoľkých mesiacoch sa sa musí prípadom zaoberať znova. Okresná prokurátorka totiž jeho uznesenie zrušila. Podľa prokurátorky vyšetrovateľ trestné oznámenie odmietol predčasne, keďže nevykonal všetky dôkazy potrebné pre zistenie skutkového stavu.

Ako sa ďalej píše v odôvodnení prokurátorky, vec je o to závažnejšia, že sa nejedná o súkromné peniaze. Ako najzávažnejšie pochybenie vyšetrovateľa označila prokurátorka to, že sa nezaoberal podozrením firmy Alpine, že firma Bau cargo zákazku začala realizovať ešte pred podpisom zmluvy, dokonca pred vyhlásením verejného obstarávania. Ak je toto tvrdenie pravdivé, znamená to, že obstarávanie mala byť len formalita, aby obec dostala na opravu kanála príspevok z enviromentálnych fondov.
O výsledku vyšetrovania oboch prípadov budeme informovať, rovnako aj o priebehu zajtrajšieho referenda.